Home Lifestyle Dziczyzna w żywieniu psów

Dziczyzna w żywieniu psów

dziczyzna-w-zywieniu-psow_hq

Żywienie psów w dobie rosnącej świadomości ich właścicieli staje się coraz trudniejsze, pomimo coraz większego dostępu do wiedzy oraz dużej ilości produktów dedykowanych czworonogom. Dla wielu osób właściwie zbilansowana dieta psa jest tak samo ważna, jak i ich osobista dieta. Faktycznie, sposób żywienia może wpływać na jakość i komfort życia czworonoga nawet kilka lat do przodu.

Niestety nadal wiedza o żywieniu czworonogów bywa trudna do opanowania, zwłaszcza że wiele publikacji podaje sprzeczne dane. Nie da się jednak ukryć, że najlepszą dietą z punktu widzenia biologicznego jest dieta BARF, bazująca na podawaniu produktów w formie surowej, zwłaszcza mięsa. Nie każdy jednak ma czas, aby przyrządzać tego typu posiłki. Wspólnie ze sklepem zoologicznym keko.pl postaramy szerzej wyjaśnić ten temat.

Rodzaj a jakość

Niewielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego, że różne gatunki mięsa mają nie tylko różną zawartość białka w sobie, ale również inną ilość składnika wpływającego na ich klasyfikację, tzn. mioglobiny. Składnik ten wpływa bezpośrednio w procesach chemicznych na magazynowanie tlenu w tkance mięśniowej, a w istocie pozwala na podział mięsa według schematu: białe, czerwone oraz ciemne. Dziczyzna zalicza się do mięsa ciemnego. W diecie BARF podział ten został nieco zaktualizowany, przez co mięso ciemne to przede wszystkim mięso bażanta, zająca czy jelenia, podczas gdy np. dzik zalicza się do mięsa różowego, zaś dziki indyk – do mięsa jasnego. Oczywiście, każde mięso zawiera różne ilości białka, ale generalnie, patrząc na wartość pokarmową, to właśnie mięso jest najlepszym składnikiem psiej diety.

Hodowlane czy dzikie?

Kolejnym dylematem właścicieli psów jest to, czy lepsze będzie mięso zwierząt hodowlanych, czy może dzikich. W zasadzie wszystko zależy od tego, jak spojrzymy na to zagadnienie. W przypadku mięsa zwierząt hodowlanych istotna jest gwarancja jego jakości. Wiele odpadków serwowanych zwierzętom czy używanych w karmach dla zwierząt nie zalicza się do jakości produktów odpowiednich do spożycia przez ludzi. Jest to o tyle istotne, że oznacza po prostu gorszą jakość i mniej składników odżywczych. Ważne jest więc serwowanie w przypadku zwierząt hodowlanych psu przede wszystkim mięsa oraz podrobów dobrego gatunku.

Przeciwnicy podawania mięsa zwierząt dzikich wskazują głównie na fakt, że może być ono niedostatecznie przebadane. Warto zauważyć, że często będzie o wiele zdrowsze – mówimy tutaj o zwierzętach lądowych, nie rybach. Jest wolne od antybiotyków czy innych substancji pochodzących m.in. z pasz, dlatego trzeba kupować je przede wszystkim ze sprawdzonego źródła. Dziczyzna powinna posiadać certyfikat dokumentujący wykonanie odpowiednich badań, dopuszczających ją do spożycia.

Gdy brak czasu…

7f554f52efdce69bbdbb47cb8afaf990

W niektórych przypadkach – np. przy ograniczonej przestrzeni przechowywania mrożonego mięsa czy przy braku czasu i wiedzy na bilansowanie posiłków – dobrą alternatywą jest wybór wysokogatunkowej karmy suchej. Marka Carnilove wszystkie swoje produkty buduje jedynie wokół mięsa dzikiego pochodzenia, stawiając na naturalne źródła białka, odpowiadające wilczej diecie. Z tego powodu w karmach znajdzie się zarówno renifer, jak również kaczka, dzik czy bażant. To sprawia, że mięso, jak i cały skład karmy Carnilove wolne są od konserwantów, dodatków sztucznych czy środków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie psów. Taka karma z pewnością będzie dobrą alternatywą przy braku możliwości żywienia dietą BARF.

Wszystkie karmy marki Carnilove dla psów znaleźć można na stronie keko.pl