Home Lifestyle Doraźna pomoc w walce ze smogiem

Doraźna pomoc w walce ze smogiem

smog-w-polsce

W krajach UE dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosi 50 µg/m3. Poziom ten nie powinien być przekraczany przez więcej niż 35 dni w roku, tymczasem w niektórych polskich miastach i wsiach, przewidziany limit wyczerpuje się już w lutym. Według specjalistów w najbliższych latach nie możemy liczyć na poprawę sytuacji, dlatego pozostają nam doraźne metody ochrony przed smogiem.

Kontrola stanu powietrza

Na początek warto nauczyć się kontrolować stan powietrza w miejscu swojego zamieszkania. Informacje o aktualnym stężeniu smogu w najbliższej okolicy można odnaleźć na kilku stronach internetowych, np. w serwisie powietrze.gios.gov.pl, działającym w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska albo na map.airly.eu, gdzie dostępne są dane ze stacji pomiarowych GIOS-u oraz czujników Airly. Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą także zainstalować na swoim smartfonie czy tablecie aplikacje takie jak Kanarek lub Jakość powietrza w Polsce. Wymienione tutaj strony i programy mają zasięg ogólnopolski, ale nie brakuje serwisów i programów regionalnych, a nawet międzynarodowych.

Drugi sposób kontrolowania jakości powietrza w miejscu swojego zamieszkania to zakup czujników smogu. W sprzedaży dostępne są urządzenia przeznaczone do użytku wewnątrz budynków oraz takie, które można zamontować na zewnątrz. Sensory mogą wykrywać różne zanieczyszczenia, lecz najlepszym wyborem są te, które monitorują stężenie pyłu zawieszonego PM2,5. Spośród domowych mierników smogu na uwagę zasługują np. Stacja pogodowa A8 firmy Noklead, Airmote PM 2,5 albo Oregon SHE101.

Oczyszczanie powietrza wewnątrz budynków

Samodzielne pomiary poziomu zanieczyszczeń we własnym domu zazwyczaj potwierdzają obawy dotyczące jakości powietrza i skłaniają do poszukiwania sposobów na ochronę siebie i swoich bliskich. Zanieczyszczenia napływające do wnętrza budynku można efektywnie usuwać przy pomocy oczyszczacza powietrza wyposażonego w odpowiednie technologie filtracyjne. Najwyższą skuteczność wykazują urządzenia z filtrem HEPA oraz węglem aktywnym, ponieważ każdy z tych elementów odpowiada za eliminację innych składników smogu. Filtry te znajdują się między innymi w oczyszczaczach Xiaomi Air Purifier, Sharp albo Klarta Forste 2.

Podczas wyboru oczyszczacza należy wziąć pod uwagę także inne jego parametry, a zwłaszcza wydajność, która decyduje o maksymalnej powierzchni, jaką jest w stanie obsługiwać urządzenie. W warunkach mieszkalnych stosunek wydajności do metrażu pomieszczenia powinien być nie mniejszy niż 80 m³/h na 10 m². Kupując oczyszczacz powietrza na Homespot.pl wystarczy wybrać spośród tagów przedział, w którym mieści się powierzchnia pomieszczenia, aby wyselekcjonować odpowiednie dla niego modele.

Bezpieczeństwo podczas spacerów

Dobrze dobrany oczyszczacz powietrza zapewnia wysoki poziom ochrony, ale wyłącznie w domu, tak więc każde wyjście na zewnątrz w smogowy dzień oznacza ekspozycję na pyły zawieszone, lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia. Kiedy ich poziom jest wysoki, zaleca się ograniczyć wychodzenie z domu i zrezygnować z uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na tlen, co oznacza, że do organizmu dostaje się jeszcze większa dawka smogu. Unikanie spacerów jest szczególnie ważne w przypadku osób najbardziej narażonych na negatywnie działanie zanieczyszczonego powietrza, czyli dzieci, seniorów, ludzi z chorobami układu odpornościowego oraz kobiet ciężarnych.

Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na pozostanie w domu, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrą maseczkę antysmogową. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy, najlepiej wybierać te z węglem aktywnym i filtrem HEPA, które są w stanie efektywnie oczyszczać wdychane powietrze z głównych składników smogu. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak w oczyszczaczach, filtry te po pewnym czasie się zużywają. Gdy ich żywotność dobiegnie końca, konieczna jest wymiana filtrów, a jeśli jest to niemożliwe, pozostaje zakup nowej maseczki. Przed dokonaniem zakupu oczyszczaczy warto porównać różne modele na ranking oczyszczaczy Wybierz Oczyszczacz.