Home Zdrowie Dlaczego warto pić wino do obiadu?

Dlaczego warto pić wino do obiadu?

winka

Wypicie lampki wina do obiadu nie należy do Polskiej tradycji, zwyczaj ten wywodzi się raczej z Włoch, Francji oraz Hiszpanii. Jednak mimo to Polacy również coraz częściej sięgają po lampkę czerwonego wytrawnego wina do obiadu. Wino jest smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Podnosi także znaczenie romantycznych kolacji, a także wielu innych spotkań towarzyskich.
    

Niesamowite właściwości czerwonego wina jeszcze do niedawna były lekceważone i nie każdy doceniał je pod tym względem. Pod uwagę brane były przede wszystkim walory smakowe, oraz to, aby wino prawidłowo dopasować do konkretnej potrawy. Nie każdy wierzył, że wino ma korzystny wpływ na nasze serce oraz układ nerwowy. Na szczęście to już stereotyp, coraz więcej osób sięga po lampkę czerwonego wina do obiadu tylko i wyłącznie ze względów zdrowotnych. Dlatego też coraz więcej osób odwiedza dobrze zaopatrzony sklep z winami.

Powodów, dla których powinniśmy sięgać po lampkę czerwonego wytrawnego wina jest wiele, zacznijmy od tego, że czerwone wino ułatwia trawienie, a także poprawia apetyt. Dlatego też zalecane jest ono podczas spożywania ciężkich i tłustych potraw. Czerwone wino powinny pić przede wszystkim osoby cierpiące na nadkwasotę, ponieważ zawarte w nim garbniki chronią błonę śluzową żołądka i nie dopuszczają do wydzielanego w nadmiarze kwasu solnego.

Zawarte w winie przeciwutleniacze pomagają również w walce z cholesterolem, zwiększają stężenie dobrego cholesterolu we krwi, a także zmniejszają stężenie złego. Flawonoidy natomiast chronią nasz organizm przed miażdżycą, a także zakrzepami i udarem mózgu. Czerwone wino jest również naszym sprzymierzeńcem w walce z nadciśnieniem tętniczym, duża zawartość potasu reguluje ciśnienie. Wino podobnie jak każdy inny alkohol rozszerza naczynia krwionośne, a także zwiększa średnicę tętnic, a co za tym idzie wpływa na dożywienie serca co w dużej mierze zmniejsza ryzyko niedokrwienia serca.

Spożywanie wina podczas posiłku przyczynia się do lepszej pracy trzustki, pobudza także pracę nadnerczy oraz tarczycy i gruczołów płciowych. Jego spożywanie wpływa na lepszą przemianę białek, cukrów oraz tłuszczów. Wino ma również działanie moczopędne co zwiększa wydalanie produktów rozkładu białka, takich jak mocznik, amoniak, kwasy i sole mineralne. U osób systematycznie spożywających wino znacznie rzadziej występuje kamica żółciowa i nerkowa.

Należy pamiętać również o tym, że wino działa antyseptyczne i bakteriobójczo i to znacznie bardziej skutecznie niż mocniejsze alkohole. Działanie bakteriobójcze mają zawarte w winie związki polifenolowe, które uwalniają się podczas fermentacji. Osoby regularnie pijące wino znacznie rzadziej zapadają na grypę

Trzeba również mieć na względzie że poza tymi wszystkimi właściwościami zdrowotnymi czerwonego wina, ma ono także właściwości smakowe. Ma sprawiać, aby spożywane przez nas potraw dobrze smakowały. Jeżeli ni do końca wiemy jakie wino dobrać do naszego obiadu warto odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep z winem. Doradca podpowie nam, które z win będzie odpowiednie, należy pamiętać także o tym, że dobre wino nie musi być drogie.