Home Zdrowie Dlaczego warto dbać o dokładne suszenie uszu?

Dlaczego warto dbać o dokładne suszenie uszu?

bol-uszu

Słuch to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Kiedy zawodzi, pojawiają się problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Do kłopotów zdrowotnych może prowadzić także niewłaściwe czyszczenie uszu. Jak zapobiegać tego typu problemom? Czego nie wolno robić? Na co uważać, aby nie dopuścić do przypadłości popularnie określanej jako „ucho pływaka”?

Ucho pływaka – czy Ty również możesz zachorować?

Nie dbasz o prawidłowe usuwanie zalegające w uchu woskowiny, nie osuszasz uszu po kąpieli. To bardzo prosta droga do tego, aby nabawić się problemów zdrowotnych związanych z przewodem słuchowym. Popularną nazwą tej przypadłości jest tzw. ucho pływaka.

Narażeni na ten stan są również ci, którzy często korzystają z kąpielisk i basenów. Zwłaszcza takich, w których woda jest zbyt słabo chlorowana lub ozonowana. Mniejsze ryzyko wystąpienia choroby ma miejsce wtedy, kiedy pływający zdecyduje się na zastosowanie przed kąpielą preparatów na bazie olejków naturalnych. Taki wyrób medyczny sprawi, że na powierzchni skóry powstanie cienka ochronna powłoka. Inną opcją są specjalne zatyczki do uszu.

Objawy choroby? Na co zwrócić uwagę?

Ucho pływaka to rozlane zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego. Choroba ta jest efektem zniszczenia ochronnej bariery ucha – której pH w normalnych warunkach wynosi ok. 5. – przeciwdziałającej rozwojowi bakterii i grzybów. Kiedy dochodzi do długotrwałej ekspozycji nabłonka przewodu słuchowego na wodę, wówczas pojawia się problem. Martwy zmacerowany nabłonek to idealne środowisko do rozwoju patogenów.

Najpopularniejszym jest pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Jak pokazują badania, osoby korzystające z basenów (w tym również dzieci), około pięciokrotnie częściej chorują na tego rodzaju zapalenie ucha niż ci, którzy z nich nie korzystają.

Problemy ze zdrowiem – jak rozpoznać takie zapalenie ucha?

Kiedy pojawi się ból ucha, swędzenie, a nawet wycieki, możesz podejrzewać, że to jeden z symptomów zapalenia ucha. Dalszy etap to obrzęk przewodu słuchowego, a nawet upośledzenie usuwania obumarłego nabłonka. Finalnie dochodzi nawet do niedosłuchu i powiększenia węzłów chłonnych za małżowiną uszną.

Taki stan to oznaka alarmu, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Oceni on, jak postępować w takiej sytuacji. Niekiedy potrzebne jest nawet wykorzystanie specjalnego ssaka usznego, który pomoże w usunięciu nagromadzonych złuszczonych nabłonków.

Bardzo ważna jest tu profilaktyka. Dokładne czyszczenie uszu i ich osuszanie to podstawa wszystkiego. Zwłaszcza jeżeli jesteś osobą, która często korzysta z basenów i innych publicznych kąpielisk.

Więcej informacji: https://www.fonix.pl/bol-uszu/ucho-plywaka/