Home Uroda Dlaczego jesienią tracimy więcej włosów?

Dlaczego jesienią tracimy więcej włosów?

wypadanie włosów

Wraz z końcem lata nasze włosy odczuwają pierwsze skutki wakacyjnych podróży. Słona, morska woda, silny wiatr i słońce sprawiają, że włosy są osłabione. Coraz zimniejsze dni, opady deszczu  i wilgotne powietrze, które po lecie przynosi jesień powodują, że włosy tracą swoją witalność
i zaczynają intensywniej wypadać. Mówimy wówczas o sezonowym wypadaniu włosów.

Sezonowe wypadanie włosów – skąd się to bierze?

Nadmierne wypadanie włosów jesienią może być spowodowane kilkoma czynnikami. Najczęściej związane jest z nieodpowiednią troską o włosy latem. Nadmierna ekspozycja włosów na słońce, chlor i słona, morska woda, a także nie używanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych może znacząco wpłynąć na jakość włosów. Drugim czynnikiem, który może wywołać nadmierne wypadanie włosów jest spadek ilości estrogenów. W okresie wiosny i lata jego wydzielanie jest intensywniejsze  za sprawą słońca. Jesienią jego stymulacja nie jest już tak silna, a włosy, które rosły pod jego wpływem kończą swój życiowy cykl i wypadają.

Nadmierne wypadanie włosów jesienią nie powinno wzbudzać większych obaw, o ile jest przejściowe. Warto wówczas zadbać o pielęgnację włosów stosując preparaty zawierające odpowiednio dobrany skład. Do składników aktywnych hamujących wypadanie włosów można zaliczyć m.in. cynk, witaminy z grupy B, aminokwasy (takie jak – arginina, ornityna, cytrulina, metionina, cysteina). Ważną rolę odgrywają także molekuły (np. molekuła REGEN7), które wzmacniają mieszek włosowy, poprawiając jego odżywienie – komentuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja”. Należy pamiętać, że w trosce o piękne włosy najlepiej sprawdza się profilaktyka, w tym także okresowe specjalistyczne badania. Wizyty kontrole u trychologa bądź dermatologa często wystarczą,  aby uchronić się przed problemem nadmiernie wypadających włosów – dodaje ekspert.

Sezonowe wypadanie czy poważniejsze schorzenie – jak rozpoznać objawy?

Nadmierne wypadanie włosów związane ze zmianami pór roku jest stanem przejściowym, który jeśli wspomagany jest środkami pielęgnacyjnymi, przechodzi samoistnie. Jeśli jednak towarzyszą mu stres, choroby czy problemy hormonalne, zwalczenie tego problemu może być trudniejsze.

Okres nadmiernego wypadania włosów jesienią zwykle może trwać od 1 do 3 miesięcy. Wówczas możemy zaobserwować wypadanie około 150 włosów dziennie. Warto w tym czasie obserwować swoje włosy. Jeśli ilość wypadających włosów nie jest współmierna do ilości nowych, wyrastających włosów, a intensywne wypadanie przedłuża się, wówczas powinniśmy udać się do specjalisty, ponieważ problem może okazać się poważniejszy – komentuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja” (www.mojaregeneracja.pl).

W ciągu najbliższych kilku miesięcy nasze włosy czeka trudny okres. Intensywne opady i wietrzna pogoda jesienią, a także silny mróz i opady śniegu zimą narażą je na uszkodzenia i osłabienie. Pomóc może odpowiednia ochrona, stosowanie preparatów wzmacniających włosy, zbilansowana dieta, unikanie stresu i nie przeciążanie włosów nadmiernymi stylizacjami. Holistyczne podejście do problemu zapewni najlepsze efekty.

Więcej informacji na temat włosów znajduje się na stronie www.mojaregeneracja.pl