Home Zdrowie Dlaczego boli głowa? 4 przyczyny, których się nie spodziewasz

Dlaczego boli głowa? 4 przyczyny, których się nie spodziewasz

sick woman having ear pain headache. Tinnitus.

Nie każdy ból głowy wymaga wizyty u lekarza i oznacza poważną chorobę, jednak zawsze dolegliwość ta wiąże się z dyskomfortem i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nawet, gdy masz do czynienia ze zwykłym bólem głowy o średnim lub małym natężeniu, jego odczuwanie może pokrzyżować Ci plany. Oto 4 zaskakujące przyczyny bólu głowy.

Stres, niewyspanie, jedzenie określonych produktów, udział w koncercie muzycznym, zbyt silne emocje, zmiana ciśnienia atmosferycznego… Te wszystkie czynniki mogą wywołać ból głowy. Ważne, aby poprawnie odróżnić zwyczajny ból głowy od bólu migrenowego, gdyż w niektórych przypadkach konieczne może być odmienne postępowanie.

Co robić, jeśli to migrena?

Jednym z najbardziej dokuczliwych bólów głowy jest migrena, która może trwać nieprzerwanie nawet do 72 godzin. Migrenowy ból głowy jest trudny do zwalczenia, a środki przeciwbólowe pomagają tylko doraźnie. Jeśli masz napad migreny, połóż się w zaciemnionym pomieszczeniu z ciepłym albo zimnym okładem na głowie.

Zniwelować ból doraźnie pomogą leki, na przykład tabletki Nurofen, Iburapid lub lek na migrenę Migea. Bez recepty znajdziesz też inne leki przeciwbólowe, jak popularny Paracetamol, Panadol, czy Ibuprom. Zwykłe niesteroidowe leki przeciwbólowe są skuteczne w niektórych wypadkach, jednak osoby cierpiące na ostrą postać migreny najczęściej muszą sięgać po specjalistyczne leki.

Większość z nich dostępna jest dopiero po konsultacji z lekarzem, jednak od niedawna w każdej aptece możesz znaleźć tabletki swój skład opierające na kwasie tolfenamowym. Zawiera go lek na migrenę Migea. Bez recepty znajdziesz go w większości aptek, a sama substancja polecana jest przez neurologów. Lek na migrenę Migea spełnia dwa zadania: pomaga zapanować nad atakiem i jednocześnie zapobiegać nawrotom.

4 przyczyny bólu głowy

Na co dzień cieszysz się dobrym zdrowiem, ale często miewasz bóle głowy i szukasz ich przyczyny? Niektóre czynniki mogą Cię zaskoczyć! Oto 4 nieoczywiste, ale i stosunkowo częste przyczyny ataku migreny.

Nadmierny wysiłek fizyczny – każdy wie, że stres lub niewyspanie może skutkować bólem głowy. Nie każdy jednak ma świadomość, że także nadmierny wysiłek fizyczny może być przyczyną ataku. Jeśli cierpisz na napady migreny lub silnych bólów głowy, unikaj nagłego rozpoczynania przygody z forsownymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak sprinty, długodystansowe bieganie, crossfit czy podnoszenie ciężarów. Do treningów przyzwyczajaj się powoli.

Nieregularny sen – brak snu to jeden z najczęstszych powodów bólu głowy. Czy wiesz, że także zbyt długie spanie może powodować atak migreny? Ryzyko bólu głowy zmniejszysz, zachowując stały rytm snu. Weekendowe odsypianie może skończyć się złym samopoczuciem.

Przetworzone produkty spożywcze – mięsożercy mają większe szanse na wystąpienie ataku migreny, ale dotyczy to tylko tych, którzy spożywają przetworzone mięso, na przykład: kiełbaski, parówki, salami. Winne są dodawane do mięsa azotyny i azotany, które rozszerzają naczynia krwionośne.

Światło, hałas, tłum – te wszystkie czynniki są nie tylko nierozerwalnie związane z każdą muzyczną imprezą (koncert, muzyczny festiwal, dyskoteka), ale i mogą być bezpośrednią przyczyną ataków migreny. Jeśli cierpisz na bóle głowy, dobrym pomysłem może być znalezienie hobby bardziej sprzyjającego wyciszeniu.