Home Zdrowie Dieta przy chemii. Co powinna jeść osoba chora na nowotwór?

Dieta przy chemii. Co powinna jeść osoba chora na nowotwór?

warzywa_owoce

Osoba chora na nowotwór wymaga szczególnej troski przed, po i w trakcie chemioterapii. Szczególnie istotna jest dieta, gdyż jest ona nieodłącznym elementem terapii. Jaką dietę stosować przy chemii?

Chemioterapia ma na celu zahamowanie wzrostu nowotworu. Choć ma cele terapeutyczne, jednocześnie działa wyniszczająco na organizm. Wpływa to na ogólny stan zdrowia pacjenta, który może czuć się osłabiony i nie mieć apetytu.

W przypadku leczeniu białaczki chemioterapią, dieta powinna mieć przede wszystkim na celu wzmocnienie odporności pacjenta i dostarczenie mu odpowiedniej ilości energii.

Jaka dieta przy chemii? Przede wszystkim bogata w…

Witaminy

Niezwykle ważnym składnikiem diety przy chemioterapii chłoniaka i innych typów nowotworów jest uzupełnienie witamin. Warto pamiętać, że najlepiej przyswajają się witaminy zawarte w świeżych i naturalnych produktach takich jak warzywa, owoce czy jajka.

Co więcej, tzw. antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach – m.in. witamina C i E – pomagają wyeliminować leki chemioterapeutyczne, które potrafią długo utrzymywać się w organizmie.

Białko

Białko to substancja budulcowa, z której powstają mięśnie i tkanki. Chemioterapia sprawia, że pacjent potrzebuje znacznie więcej białka niż do tej pory, ponieważ jego organizm musi odbudować zniszczone komórki. Białko można uzyskać jedząc m.in. białe lub czerwone mięso np. z indyka lub kurczaka, ryby takie jak dorsz, pstrąg strumieniowy czy sandacz, a także pijąc chude mleko i spożywając przetwory mleczne.

W diecie należy ograniczyć ilość tłuszczu, przy czym należy spożywać tłuszcze dobrej jakości. W tym celu do potraw warto dodawać niewielkie ilości oliwy z oliwek, oleju lnianego lub rzepakowego.

Obok potraw, które są wskazane podczas chemioterapii istnieje lista tych, które chory powinien wykluczyć. Są to m.in. tłuste gatunki mięsa, potrawy smażone, wędzone, marynowane, konserwy mięsne, pasztety i surowe mięso. Chcesz wiedzieć więcej na temat diety przy nowotworach? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/zywienie.

Dlaczego warto spożywać żywność ekologiczną?

Pacjenci w trakcie chemioterapii nie powinni jeść produktów, które zawierają pestycydy czy azotany. Najlepiej więc, by spożywali żywność ekologiczną, która coraz częściej dostępna jest w sklepach i która, jak zapewniają producenci, nie zawiera także konserwantów i substancji poprawiających smak.

Jak przygotowywać posiłki przy chorobę nowotworowej?

W przypadku raka ważny jest także sposób przygotowywania żywności. By uniknąć zanieczyszczenia przygotowywanej żywności należy m.in. często myć ręce, deski, przybory i blat kuchenny, a także często wymieniać ściereczki kuchenne i rozmrażać mrożonki w lodówce, a nie na zewnątrz.