Home Zdrowie Dieta dla aktywnego dziecka

Dieta dla aktywnego dziecka

happy family having breakfast at home

Dzieci łatwo zapalają się do nowych aktywności fizycznych. Potrafią z dnia na dzień pokochać rower, ciągle domagać się pójścia na basen. No i te niezliczone dystanse przebiegane po podwórku lub mieszkaniu w poszukiwaniu przygód… Dieta dla aktywnego dziecka musi wyglądać nieco inaczej niż dla malucha, który woli w spokoju układać klocki. Jak żywić aktywnego brzdąca?

Dieta dla aktywnego dziecka – czy naprawdę ma znaczenie?

Może nam się wydawać, że dokładne wyliczanie kaloryczności i odmierzanie gramów makroskładników to zadanie dla dorosłych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów. Ale nic bardziej mylnego. W przypadku aktywnych maluchów także może mieć ogromne znaczenie! Po pierwsze – dostarczenie odpowiedniej ilości białka w diecie aktywnej osoby nie jest wcale takie proste i warto zmierzyć, ile tak naprawdę powinno się jeść. Po drugie – trudno jest na oko stwierdzić, jak duża powinna być porcja dla malucha.
Odpowiednio zbilansowany jadłospis w wieku dziecięcym jest nawet ważniejszy niż w przypadku dorosłych. Dieta dla aktywnego dziecka powinna zawierać wszystkie wartości odżywcze, by dostarczać maluchowi to, czego potrzebuje jego organizm do wzrostu i rozwoju. Bardzo ważne są nie tylko makro-, lecz również mikroskładniki. Mają wpływ na rozwój poszczególnych tkanek i dziecko potrzebuje ich naprawdę dużo. Czasami powinno się je suplementować.

Co powinno się znaleźć w diecie aktywnego malucha

Od razu warto sobie to zaznaczyć: nie ma idealnego menu dla każdego. Jadłospis może się zmieniać z tygodnia na tydzień, wraz z przyrostem lub spadkiem masy ciała dziecka czy dostępnością owoców i warzyw. Jest jednak kilka ogólnych zasad, według których powinno się komponować posiłki.
Dieta dla aktywnego dziecka musi być bogata w białko – to podstawowy budulec ciała, a dzieci potrzebują go naprawdę dużo. Produkty wysokobiałkowe – jajka, sery, chude mięso, wędliny, ryby czy nabiał, soja, ciecierzyca i soczewica powinny się znajdować w 3, a nawet 4 posiłkach dziennie.
Jeśli maluch pływa, biega, trenuje sztuki walki czy cokolwiek innego w sposób zorganizowany, przed każdym wysiłkiem i po jego zakończeniu powinien zjeść posiłek węglowodanowo-białkowy. Najprostszym sposobem podania węglowodanów są oczywiście batoniki i drożdżówki, ale raczej warto postawić na owoce (banany sprawdzą się najlepiej), kolorowe koktajle z owoców i jogurtu, kanapki z ciemnego pieczywa.
Oczywiście w diecie dziecka nie może zabraknąć również tłuszczów. Około 25% kalorii spożywanych w ciągu dnia powinno pochodzić z tłuszczu. Jego świetnym źródłem są sery twarogowe, a także orzechy i pestki, które są bardzo chętnie podjadane przez dzieci.

Woda w diecie aktywnego dziecka

O znaczeniu wody w diecie dietetycy rozpisują się od lat. W przypadku dzieci jej picie może być utrudnione – większość maluchów po prostu jej nie lubi i domaga się słodzonych soczków. Zamiast tego możesz podawać im wyciskane soki owocowe wymieszane z wodą w proporcji 1:1.
Zapotrzebowanie na wodę rośnie z wiekiem. Kilkulatki potrzebują około 1700 ml wody, a dzieci do 10. roku życia około 1900 ml. Ponad 2 l wody powinni wypijać chłopcy w wieku nastoletnim. W dni treningowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta o 0,5 l na każdą godzinę aktywności.