Home Zdrowie Diagnoza i leczenie wrzodów żołądka

Diagnoza i leczenie wrzodów żołądka

badanie-brzucha

Cierpisz z powodu nawracających bólów żołądka? Uskarżasz się na zgagę i wzdęcia po niemal każdym posiłku? A może brakuje ci apetytu? Jeżeli tak, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – być może to wrzody żołądka, które można skutecznie leczyć i na nowo odzyskać radość życia.

Jakie badania wykonać?

Wrzody żołądka mogą być wykryte poprzez badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu giętkiego przewodu zakończonego miniaturowych rozmiarów kamerą do żołądka. Lekarz nie tylko widzi błonę śluzową i może ocenić jej stan, ale także ma możliwość pobrania wycinków owrzodzenia.

To konieczna procedura przy wrzodach żołądka, gdyż w niektórych przypadkach mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe – na pierwszy rzut oka nie można tego odróżnić. Na pozyskanych wycinkach można przeprowadzić specjalistyczne testy, które potwierdzą obecność H. pylori.

Warto zdawać sobie sprawę, że badanie endoskopowe jest skuteczne, ale nie w stu procentach. Jako że wrzody żołądka mogą zostać przeoczone podczas badania, lekarz może zalecić dodatkowe zdjęcia rentgenowskie przewodu pokarmowego z kontrastem. Przed badaniem należy powstrzymać się przed jedzeniem potraw wzdymających (przynajmniej na 3 dni przed).

Wrzody żołądka – leczenie

Jeżeli wrzody zostały wykryte i w organizmie chorego występuje helicobacter pylori, lekarz przepisuje antybiotyki oraz specjalny lek z grupy blokerów pompy protonowej. Celem farmakoterapii jest zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego.

W większości przypadków leczenie antybiotykami kończy się pełnym sukcesem, dzięki czemu chory nie musi iść „pod nóż”. Aby terapia była w pełni skuteczna, należy doprowadzić ją do końca. W zależności od zaleceń lekarza chory może przyjmować dodatkowe tabletki, które osłonią śluzówkę żołądka i przyspieszą gojenie się wrzodów. Zalecane jest również picie mleczka łagodzącego. Wrzody leczy się w trybie indywidualnym.

Znaczenie zoptymalizowanej diety

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka jest bardzo istotna, chociaż nie ma medycznych dowodów na to, że zapobiega nawrotom choroby. Spożywanie lekkostrawnych pokarmów jest jednak bardzo korzystne dla samopoczucia chorego. Warto zrezygnować z pokarmów, które intensyfikują dolegliwości – wszelkie ostre, tłuste i kwaśne potrawy.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych można jednak sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe. Nie należy jednak przyjmować ich w nadmiarze. Nie zapominajmy, że to jedynie półśrodek, który pozwoli poczuć chwilową ulgę, ale nie wyleczy prawdziwego problemu.