Home Uroda Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Beautiful woman gets injections. Cosmetology. Beauty Face

Pojęcie medycyny estetycznej pojawia się w codziennym życiu coraz częściej. Rzadko jednak rozkłada się go na czynniki pierwsze. Czym tak naprawdę zajmuje się ten dział medycyny? Czy są to tylko delikatne zabiegi upiększające, czy również interwencje chirurgiczne? Jakie są podstawy i przesłanki przeprowadzanych zabiegów i kto może je wykonywać?

Historia medycyny

O ile pierwsze zabiegi medyczne w celu estetyzacji pojawiały się już w starożytności, o tyle w świecie nowożytnym w aktualnej formule ropozczęto świadczyć tego typu usługi dopiero w latach 70. XX wieku we Francji. W Polsce z atutów medycyny estetycznej można było skorzystać dopiero pod koniec XX wieku, kiedy utworzono Sekcję Medycyny Estetycznej. Istotne jest to, że do świadczenia usług w tym zakresie od 2011 roku należy miec certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie. Przed skorzystaniem z oferty danego gabinetu – warto sprawdzić obecność tego typu dokumentu.

Zadania medycyny estetycznej

Główną misją zabiegów realizowanych w ramach medycyny estetycznej jest dobre samopoczucie i wysoka jakość życia pacjentów. Zazwyczaj są to osoby zdrowe, jednak nie zadowolone z procesów zachodzących w ich ciele pod wpływem mijającego czasu, nadmiaru kilogramów, wyniszczającej choroby itp. Mogą to być zarówno czynności profilaktyczne, a więc zatrzymujące płynący czas i starzenie się skóry, jak i zabiegi mające na celu cofnięcie już widocznych efektów. Czas to tylko jeden z „wrogów”, z którymi walczą lekarze medycyny estetycznej. Drugi aspekt to niezadowolenie z ciała – wielkości piersi, kształtu i rozmiaru ust, nadmiaru tłuszczu, zbyt odstających uszu itp. Warto jednak podkreślić, że są to już operacje chirurgiczne, do którch wykonywania należy posiadać dodatkowe, wyspecjalizowane uprawnienia.

Najpopularniejsze zabiegi

Bazując na ofercie jednego z profesjonalnych gabinetów kosmetycznych, Kliniki Medycyny i Ginekologii Estetycznej Bona Dea, można bliżej przyjrzeć się ofercie dostępnej dla potencjalnej klientki bądź klienta. To m.in.:

mezoterapia – małoinwazyjny, bardzo skuteczny zabieg polegający na śródskórnym wstrzyknięciu pożądanej substancji leczniczej;

modelowanie twarzy za pomocą ostrzykiwań kwasem hialuronowym zapadniętych miejsc;

przeszczep tłuszczu – zabieg pozwala zapobiec postępującej lipodystrofii, jednej z oznak starzenia;

zastosowanie nici – specjalne, rozpuszczalne nici pozwalają modelować twarz bez interwencji chirurgicznej;

plastyka powiek – zazywczaj wykonywana w sposób bezinwazyjny lub chirurgiczny (tzw. blefaroplastyka);

zabiegi okolic oczu – miejsca mocno narażonego na występowanie zmarszczek mimicznych, zastosowanie mają najczęściej mezoterapia w połączeniu z aktywnymi, bogatymi w istotne dla jędrnej i gładkiej skóry substancje, takie jak kolagen, peptydy czy kwas hialuronowy;

wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – dzięki stosowaniu substancji identycznej z naturalną, zabieg jest bezpieczny i przynosi dobre efekty;

botoks – zastosowanie toksyny botulinowej pozwala na usunięcie zmarszczek mimicznych w okolicach oczu, ust i czoła.

Medycyna estetyczna to dziedzina, która rozwija się niemal każdego dnia. Przeprowadzane badania, godziny prac w laboratoriach, duże nakłady na innowacje owocują w konstruowaniu coraz to nowych urządzeń, sprzedaży preparatów, a co za tym idzie – stale poszerzajacej się ofercie gabinetów. Co ważne – na czasie jest mało inwazyjnie, skuteczne, a jednocześnie maksymalnie naturalne podejście do zabiegów przeprowadzanych na ciele pacjentów. Ważne jest, aby ciało wrociło do stanu sprzed zmian, spowodowanych płynącym czasem, nadwagą czy chorobą, a więc znów było piękne i witalne.