Home Lifestyle Czy warto udać się do dietetyka?

Czy warto udać się do dietetyka?

poradnia-dietetyczna

Wizyta u dietetyka wielu osobom kojarzy się z osobami walczącymi z nadwagą lub otyłością. Tymczasem u dietetyka może pojawić się każdy, kto chce skończyć z niezdrowym odżywianiem czy poprawić stan swojego zdrowia. Warto więc udać się do dietetyka, żeby poznać, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać.

Jak wygląda pierwsze spotkanie u dietetyka?

Na pierwszym spotkaniu dietetyk musi zdobyć jak najwięcej informacji o osobie, która go odwiedziła. Musi więc dowiedzieć się o tym, jak wygląda życie takiej osoby, czyli gdzie pracuje, jak się odżywia, jaka jest jej aktywność fizyczna.

Ten wstępny wywiad ma na celu rozpoznanie, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne danej osoby, a to z kolei jest podstawą do stworzenia odpowiednio dopasowanej diety. Dobrze by więc było przygotować się wcześniej do takiej rozmowy, np. spisując sobie potrawy i posiłki, jakie zwykle spożywa się w ciągu dnia.

Na pierwszym spotkaniu możemy być również zbadani za pomocą specjalnych sprzętów, którymi powinna dysponować profesjonalna poradnia dietetyczna. Katowice, Kraków, Warszawa czy Poznań to miasta, w których bez problemu znajdziemy poradnie wyposażone sprzęt pozwalający zbadać skład ciała badanej osoby, a zwłaszcza procentowego udziału tkanki tłuszczowej.

Co jest efektem spotkania u dietetyka?

Efektem pierwszego spotkania u dietetyka, oprócz wstępnych zaleceń przekazanych w trakcie rozmowy, będzie szczegółowo przygotowana przykładowa dieta. Rzadko kiedy dieta taka jest przekazywana od razu, co wynika ze stopnia skomplikowania procesu jej przygotowania. Zwykle jest przekazywana w ciągu kilku dni od spotkania z dietetykiem.

Dalszych efektów można spodziewać się po kilku-kilkunastu tygodniach stosowania zaleconej diety. „Dla naszych pacjentów głównym problemem jest walka z ugruntowanymi przyzwyczajeniami żywieniowymi, które bardzo trudno zmienić. Dlatego uważamy, że bardzo ważny jest kontakt z dietetykiem w trakcie stosowania diety. Działa on motywująco i pacjentom zdecydowanie łatwiej jest wytrwać” jak mówi dietetyk Anna Kosmala – poradnia dietetyczna Katowice.