Home Lifestyle Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego ?

Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego ?

Trainer holding a woman in the leg exercise by Sid-ups.

Każdy moment jest jest dobry, żeby zacząć dbać o formę. Pomóc nam w tym może trener personalny.

Dbałość o formę

Wiele osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu intensywnych treningów. Motywacją może być stan zdrowia, chęć schudnięcia, zadbania o swoją kondycję czy po prostu przyjemność czerpana z uprawiania sportu. Niezależnie jednak od powodów, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób ćwiczyć. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o to, żeby pójść na fitness czy siłownię i wykonać określoną ilość powtórzeń danych ćwiczeń. Istotne jest odpowiednie napięcie mięśni, postawa, a także to, aby nie obciążać stawów, kręgosłupa, nie uszkodzić więzadeł.
Z drugiej strony, żeby ćwiczenia miały sens, ważne jest nasze postępowanie na co dzień. Chcemy schudnąć? Stosujmy odpowiednią dietę. Próbujemy wzmocnić kondycję, na przykład biegając? Dbajmy o wysokoenergetyczne posiłki. Mamy problemy zdrowotne? Nie zapalajmy papierosa zaraz po wyjściu z siłowni, nie garbmy się przy komputerze. Takich zaleceń można by wymieniać naprawdę sporo i wszystkie są równie ważne.

Trener personalny

O ile wiele nawyków musimy wykształcić sobie sami, o tyle jest ktoś, kto może nam pomóc ćwiczyć w prawidłowy sposób, tak aby trening był skuteczny. Taką osobą jest trener personalny. Dobierze on zestaw ćwiczeń odpowiedni dla naszej kondycji, stanu zdrowia, poziomu zaawansowania i możliwości ruchowych. Podczas treningu będzie kontrolował, czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenia, czy nasza postawa jest odpowiednia. Trener personalny nauczy nas ćwiczyć tak, żebyśmy następnego dnia nie byli „połamani”, nie mieli problemów ze stawami (a przy nieprawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, uciążliwe bóle na przykład kolan zdarzają się bardzo często).

Wybierając trenera, istotne jest przede wszystkim, aby znaleźć osobę, która będzie profesjonalistą. Kurs trenera personalnego ukończyć można na przykład dzięki PAKiS – Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Kończy się on uzyskaniem uprawnień, otrzymaniem certyfikatem, a przede wszystkim pozwala zdobyć gruntowną wiedzę. Korzystając z usług wykształconego w swoim fachu trenera, możemy nie mieć obaw, że zamiast sobie pomóc – zaszkodzimy sobie tylko wykonywanymi ćwiczeniami.