Home Zdrowie Czy picie napojów cytrusowych może powodować problemy z nietrzymaniem moczu?

Czy picie napojów cytrusowych może powodować problemy z nietrzymaniem moczu?

Fot.:Fotolia

Nietrzymanie moczu należy do dolegliwości bardzo krępujących, choć dotyczy niemałej części populacji. Warto wiedzieć, które pokarmy w naszej diecie mogą nasilać objawy nietrzymania moczu.

Problem nietrzymania moczu dotyczy od 25 do 55% kobiet (w zależności od grupy wiekowej)[1] oraz ok. 25% mężczyzn po 40. roku życia. Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne – zazwyczaj ta krępująca dolegliwość to efekt osłabienia mięśni dna miednicy lub nadreaktywności pęcherza moczowego. Problem nietrzymania moczu można jednak ograniczyć, m.in. stosując właściwą dietę. Czy jest w niej miejsce na owoce cytrusowe?

Dieta przy nietrzymaniu moczu

Podstawowe zalecenie dietetyczne dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu to… picie dużej ilości płynów. Oczywiście zwiększona podaż płynów sprawia, że moczu jest więcej i częściej należy opróżniać pęcherz, jednak taki rozrzedzony mocz jest łagodniejszy dla pęcherza i nie nasila dolegliwości. Jeśli pijesz niewiele, mocz staje się zagęszczony i kwaśny – podrażnia wówczas pęcherz i intensyfikuje objawy nietrzymania moczu. Duże znaczenie ma także to, jakie płyny przyjmujesz. Najzdrowsze jest picie wody, natomiast napoje gazowane, mocna kawa czy herbata, a także alkohol, drażnią pęcherz. Zarówno kawa, jak i alkohol, działają ponadto moczopędnie i znacznie zwiększają częstotliwość oddawania moczu.

Osobom z problemem nietrzymania moczu zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w błonnik: warzyw, owoców nie cytrusowych, produktów pełnoziarnistych. Warto dodać, że skłonność do zaparć wiąże się z częstą potrzebą parcia, co wpływa negatywnie na mięśnie dna miednicy.

Do produktów drażniących pęcherz i nasilających nietrzymanie moczu należą natomiast: surowa cebula, produkty zawierające kofeinę, wyroby słodzone słodzikami, ostre potrawy, posiłki ciężkostrawne oraz owoce cytrusowe.

Napoje cytrusowe i ich wpływ na pęcherz moczowy

Picie dużych ilości płynów jest istotne, ale nie każdy napój jest wskazany osobom z problemem nietrzymania moczu. Odradza się m.in. picie napojów z owoców cytrusowych. Dlaczego cytrusy mogą nasilać problem nietrzymania moczu? Soki z owoców cytrusowych są kwaśne i należą do najbardziej drażniących pęcherz moczowy czynników. Do najbardziej drażniących owoców należą grejpfruty, cytryny, limonki i pomarańcze, które drażnią błonę pęcherza i obniżają pH moczu. Zawierają także witaminę C, która sama w sobie podrażnia błonę pęcherza (podobnie jak witamina B6). Podobnie unikać należy napojów i innych produktów z dodatkiem kwasku cytrynowego. Najlepiej wybierać soki świeżo wyciskane (nie z cytrusów) lub napoje przeznaczone dla dzieci, które nie zawierają kwasku cytrynowego bądź zawierają go bardzo niewiele. Nie mają tak niskiego pH jak wiele innych napojów i nie drażnią pęcherza.

Zjedzenie owoców cytrusowych lub wypicie soku z tych owoców może skutkować zwiększoną potrzebą oddania moczu w danym momencie. Osoby ze skłonnością do nietrzymania moczu mogą pomóc sobie, trzymając się odpowiedniej diety, a także używając chłonnych i dyskretnych produktów, np. wkładek, marki TENA.

[1] https://zdrowie.pap.pl/intymnosc/nietrzymanie-moczu-da-sie-poskromic