Home Zdrowie Czy niemowlak może mieć wzdęcia? Najczęstsze dolegliwości jelitowe maluchów

Czy niemowlak może mieć wzdęcia? Najczęstsze dolegliwości jelitowe maluchów

dieta-niemowlaka

Wbrew pozorom niemowlęta mogą mieć całkiem sporo problemów trawiennych. Niedojrzały układ żołądkowo – jelitowy to źródło nieustannych problemów, zarówno dla maluszka jak i jego rodziców. Dobra informacja jest taka, że większość z nich mija samoistnie. O ile nie towarzyszą im inne niepokojące objawy chorobowe takie jak gorączka czy osłabienie organizmu, wystarczy je po prostu przeczekać.

Dlaczego wypróżnianie może być trudne?

Najmłodsze dzieci mogą mieć problem z oddaniem stolca. W fachowym języku nazywa się to dyschezją i wynika z braku koordynacji mięśni odpowiedzialnych za wypróżnienie. Jeżeli zaobserwujemy, że nasz niemowlak krzyczy i płacze, a potem robi prawidłową kupkę, prawdopodobnie właśnie dopiero teraz jego ciało uczy się, jak zrobić to w poprawny sposób.

Przejściowa nietolerancja laktozy u niemowląt

Musimy pamiętać, że dziecko rodzi się z jałowym układem pokarmowym, który nie został jeszcze zasiedlony przez bakterie. Te będą pojawiać się i rozwijać z czasem, ułatwiając maluchowi trawienie pokarmów. To samo może się tyczyć również laktazy, czyli enzymu potrzebnego do strawienia laktozy zawartej w mleku matki. Wzdęcia u niemowlaka połączone z tzw. strzelającymi kupkami i bolesnym brzuszkiem, mogą być właśnie tego objawem. Nie warto od razu przechodzić na mleko modyfikowane bez laktozy. Dajmy organizmowi maluszka szansę na poradzenie sobie z tym problemem. Jeżeli mimo wszystko, po dłuższym czasie nie zauważymy poprawy – warto udać się do lekarza, aby wykonać odpowiednie badania w kierunku alergii pokarmowych.

Najczęściej problemy jelitowe niemowlaków przechodzą samoistnie, kiedy ich układ pokarmowy przystosuje się do nowej roli jaką jest sprawne trawienie pożywienia. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, w której opisanym wyżej objawom towarzyszy gorączka, biegunka czy dziecko jest wyraźnie osłabione – nie czekaj, tylko od razu udaj się po pomoc do lekarza. Wizyta u pediatry jest dobrym pomysłem również, jeżeli coś Cię po prostu zaniepokoi. W przypadku niemowląt lepiej dmuchać na zimne.

Warto przeczytać również: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/objawy-nieprawidlowego-funkcjonowania-jelit-u-niemowlaka