Home Zdrowie Czy należy się bać haluksów?

Czy należy się bać haluksów?

feet-1897731_960_720

Jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większa ilość z nas są haluksy. Schorzenia tego można się nabawić zarówno z przyczyn genetycznych, jaki i poprzez niewłaściwy tryb życia. Specjaliści oraz lekarze alarmują, by nie lekceważyć pierwszych objawów zwiastujących pojawienie się haluksów.

Noszenie butów na obcasach, otyłość, płaskostopie – to tylko niektóre z przyczyn tworzenia się haluksów, czyli tak zwanych „koślawych paluchów”. Wiele kobiet uskarża się na tę dolegliwość, nie robiąc z nią jednak nic. A to zachowanie niewłaściwe. W perspektywie całego życia bowiem lepiej jest pofeet-2551966_960_720zbyć się haluksów jak najszybciej. Powodują one ból i wyglądają nieestetycznie.

Operacja haluksów to dla niektórych konieczny zabieg zdrowotny – https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/ortopedia/operacje-halluksow/

Jak można samemu przeciwdziałać haluksom?

Koślawe paluchy są dolegliwością, z którą można próbować poradzić sobie na własną rękę. Wystarczy stosować się do kilku głównych zasad, albo podjąć działanie w celu wykluczenia potencjalnych przyczyn powstania haluksów.

Po pierwsze – jeśli cierpimy na otyłość, musimy jak najszybciej spróbować schudnąć. Nie od dziś wiadomo, że duża nadwaga sprzyja powstawaniu koślawych paluchów.

Po drugie – zrezygnujmy lub ograniczmy noszenie wysokich butów na obcasach, których budowa może powodować haluksy. Zdecydowanie lepszym wyborem będą wygodne, miękkie buty – takie jak na przykład trampki czy adidasy.

Po trzecie – zainwestujmy we wkładki ortopedyczne lub szyny nakładane na palce. Jeśli będziesz miała problem z wyborem odpowiednich – udaj się do lekarza i zaczerpnij porady.

shoe-822021_960_720

A jeśli domowe sposoby nie pomagają?

Wówczas należy bezwzględnie umówić się na wizytę u lekarza, który przepisze nam skierowanie do specjalisty z dziedziny ortopedii. Niestety, czas oczekiwania do takiego specjalisty na NFZ jest bardzo długi.

Dlatego właśnie warto również rozejrzeć się na rynku prywatnych klinik, które oferują operacje haluksów. Zabiegi te wykonywane są głównie z wykorzystaniem nowoczesnych metod. W zależności od tego, jak wygląda dolegliwość i w jakim ustawieniu znajduje się duży palec u stopy – lekarz zadecyduje, jakiej techniki operacyjnej użyć. W prywatnych klinikach nie musimy martwić się o czas oczekiwania w kolejce, czy niekompetencję lekarza.