Home Kariera i rozwój Czy jesteś gotowa wyruszyć w swoją „Podróż Bohatera”? – recenzja warsztatu opartego na grze coachingowej

Czy jesteś gotowa wyruszyć w swoją „Podróż Bohatera”? – recenzja warsztatu opartego na grze coachingowej

Fot.:Kinga Piwowarska

Poznawanie siebie i szeroko pojęty rozwój osobisty może przyjmować różne formy, których nadrzędnym celem ma być umożliwienie uczestnikowi lepszego poznania samego siebie. Jedną z nich jest udział w grze coachingowej „Podróż Bohatera” autorstwa dr Katarzyny Karskiej.

Czy taka forma wglądu w siebie jest skuteczna? Co mnie w niej zaskoczyło? A co wprawiło mnie w zachwyt?

Efekty działania gry coachingowej Podróż Bohatera sprawdziłam na sobie biorąc udział w całodniowym warsztacie pod tym samym tytułem prowadzonym przez autorkę tego narzędzia.

O! Jakie ładne!

Jak na estetkę przystało od razu zwróciłam uwagę na wizualną stronę całości projektu zwanego grą Podróż Bohatera. Plansza gry nawiązuje bowiem do dawnej mapy, której używał kapitan statku. Jest to skojarzenie jak najbardziej na miejscu, gdyż pionek, który uczestnicy przesuwają po planszy (mapie) ma właśnie formę wykonanego z drewna statku. Czy jest to statek kampanii handlowej, a może statek piratów? Tego nie wie nikt, faktem jednak jest to, że decydując się na ten rejs wypływa się na szerokie, czasami niebezpieczne wody. Stojąc ze sterem swojego statku masz możliwość nawigowania nim dokładnie w takim kierunku, jakiego potrzebujesz, by bezpiecznie dopłynąć do brzegu.

Jest to bez wątpienia wyprawa dla prawdziwych śmiałków, którzy zdecydowali się, w pełni szczerze, odpowiadać sami przed sobą na najtrudniejsze nawet pytania zadawane w trakcie podróży przez Kapitankę – prowadzącą warsztat dr Katarzynę Karską.

Fot.:Kinga Piwowarska
Fot.:Kinga Piwowarska

Ego czasami ucieka. Skupiając się tylko na słownym formułowaniu myśli łatwo jest się nam samym wyprowadzić w pole. Dlatego też, aby zmotywować uczestników do jeszcze głębszej pracy w kluczowych momentach podróży pojawiają się także metaforyczne karty ze zdjęciami. Przez możliwość ich wielorakiej interpretacji uczestnik pozwala sobie na wyjście ze standardowych ram własnych myślokształtów, otwiera się na nowe perspektywy, doszukuje dodatkowych znaczeń, patrzy bardziej na szczegół lub na ogół.  Zyskuje zupełnie nowy obszar do zgłębienia  Czasami zadając sobie kolejne niewygodne pytania.
Istotną częścią procesu jest poznanie swoich dominujących Archetypów oraz swojego Cienia. Unikatowy test na ich odkrycie został również opracowany w trakcie przygotowywania gry i może być wykorzystywany jaki odrębne narzędzie także w trakcie np sesji coachingowych lub procesów doradztwa zawodowego.

Czy i w jakich momentach życia warto wziąć udział w „Podróży Bohatera”?

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że „Podróż Bohatera” jest mocno otwierającym i wzmacniającym procesem. Wzięcie w niej udziału polecam każdemu, kto stoi przed jakimś celem i nie wie lub nie jest pewnym z której strony się za niego zabrać, jakie kroki wykonać, gdzie szukać sprzymierzeńców, dzięki którym jego realizacja może być szybsza, bądź prostsza. Ponadto dzięki pracy z metaforami dużo łatwiej jest namierzyć potencjalnych „wrogów” stojących na drodze do realizacji naszego celu. Znając swoje archetypy, mocne strony i obszary Cienia, które chcą być zobaczone i usłyszane łatwiejszym staje się przystąpienie do konkretnych działań.Sama forma gry odnosząca się do wyobraźni i przywodząca na myśl bajkowe podróże bohaterów z czasów dzieciństwa pozwala w bezkrytyczny sposób skomunikować się z Wewnętrznym Dzieckiem, które dzięki swojej artystycznej naturze doskonale odnajduje się w świecie metafory, obrazu i prawdziwie istotnych dla nas wartości.

Z gry coachingowej „Podroż Bohatera” korzystają m.in podopieczni Fundacji S.O.S. Wioski Dziecięce w celu ustalenianie ścieżki kariery, pracownicy firm w trakcie pracy grupowej oraz osoby indywidualne biorące udział np. w takich warsztatach jak ten w którym uczestniczyłam.

Kinga Piwowarska