Home Zdrowie Czy dieta może sprzyjać infekcjom intymnym?

Czy dieta może sprzyjać infekcjom intymnym?

czy-dieta-moze-sprzyjac-infekcjom-intymnym

Infekcje intymne u kobiet to grupa chorób obejmujących zakażenia układu moczowego i zakażenia dróg rodnych. Odpowiednia dieta ma na celu przede wszystkim zapobieganie rozwojowi cukrzycy, która z kolei znacząco zwiększa ryzyko nawracających zakażeń układu moczowego. Inne produkty żywnościowe, bogate np. w witaminę C wpływają z kolei na zminimalizowanie ryzyka infekcji intymnych. Jak powinna wyglądać dieta osób cierpiących z powodu nawracających zakażeń intymnych?

Infekcje intymne – przyczyny

Określenie „infekcje intymne” obejmuje tak naprawdę szeroką grupę chorób infekcyjnych dróg rodnych i układu moczowego. Przyczyną większości infekcji układu rodnego pacjentek są grzyby drożdżaki z rodzaju Candida. Podstawowymi objawami tych zakażeń jest obecność białych, grudkowatych upławów. Dodatkowo spływająca wydzielina może drażnić ściany pochwy i wargi sromowe, co skutkuje dolegliwościami bólowymi podczas oddawania moczu czy swędzeniem pochwy.

Za większość zakażeń układu moczowego odpowiadają z kolei bakterie Escherichia coli. Naturalnie bytują one w jelicie grubym, ale ze względu na uwarunkowania anatomiczne, zwłaszcza przy braku zachowania odpowiednich zasad higieny, może dochodzić do ich przemieszczania się w okolicę ujścia cewki moczowej, skąd wstępują do wyżej położonych partii układu moczowego. Infekcja objawia się dolegliwościami bólowymi podczas oddawania moczu, bólami zlokalizowanymi w podbrzuszu czy uczuciem nagłego parcia na pęcherz, zmuszającego do natychmiastowego oddania moczu.

Dieta sprzyjająca infekcjom intymnym

Podstawową pożywką (zwłaszcza dla grzybów) jest cukier prosty, czyli glukoza. Infekcjom sprzyja więc w największym stopniu dieta bogata w węglowodany proste. Powinniśmy unikać spożywania słodkich napojów gazowanych, soków, nadmiaru owoców z dużą zawartością cukru, np. winogron. Warto ograniczyć także słodkie i słone przekąski. Szczególnie niebezpieczne jest rozwinięcie cukrzycy i brak włączenia odpowiedniego leczenia celem jej stabilizacji. Utrzymywanie się stężeń glukozy w surowicy krwi przewyższających 180 mg/dl skutkuje tym, że nerki nie są w stanie wchłonąć z powrotem do organizmu całej glukozy, która początkowo trafia do moczu pierwotnego, wskutek czego jestwydalana z moczem. Wówczas znacząco zwiększa się ryzyko zachorowania przede wszystkim na nawracające zakażenia układu moczowego, ale także dróg rodnych, co jest efektem zalegania resztek moczu w okolicy przedsionka pochwy przy braku podmycia się po oddaniu moczu. Na infekcje układu moczowego narażeni są także pacjenci chorzy na cukrzycę, którzy przyjmują leki z grupy flozyn. Ich działanie opiera się na stymulacji wydalania nadmiaru glukozy z moczem.

Czy dieta może uchronić od infekcji intymnych?

Nasza codzienna dieta może także wspomóc organizm w ochronie przed infekcjami intymnymi. Pierwszym krokiem jest regularne spożywanie produktów bogatych w witaminę C, takich jak czerwona papryka, natka pietruszki czy czarna porzeczka. Można także sięgnąć po małe, częste dawki gotowych preparatów witaminowych. Powodują one zakwaszanie moczu, co z kolei stwarza warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii. Podobny efekt przynosi spożywanie żurawiny lub jej preparatów, dostępnych w każdej aptece. Doskonale sprawdzą się soki żurawinowe lub tabletki zawierając wyciągi z owoców.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o właściwe nawodnienie. Powszechnie wiadomo, ze każdy z nas powinien wypijać co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów na dobę. Kluczowe jest jednak, aby tę ilość rozłożyć na regularne porcje. Częste picie małych ilości wody zmusza nas do częstszego odwiedzania toalety, a to z kolei powoduje wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

Bibliografia:

[1] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[2] Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017

[3] http://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy

[4] https://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy

[5] https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/typ2/65891,cukrzyca-typu-2

[6] https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego