Home Zdrowie CZY AROMATERAPIA MOŻE UŚMIERZYĆ DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE?

CZY AROMATERAPIA MOŻE UŚMIERZYĆ DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE?

paromaterapia

Ból – nieodłączny towarzysz ludzkiego losu. Czasem znośny, czasem niedowytrzymania. Jest swoistym ostrzeżeniem wysyłanym przez nasze ciało, sygnałem, że dzieje się coś złego, że czas zareagować. Ale nawet wówczas, gdy poważnie zabierzemy się do poszukiwania jego przyczyn, ból od razu nie zniknie. I tu z pomocą przychodzi jedna z naturalnych metod pokonywania bólu – aromaterapia. Może zatem warto, zanim sięgniemy po tabletkę przeciwbólową, sprawdzić ten bezpieczny dla organizmu i niezwykle przyjemny dla naszych zmysłów sposób walki z bólem?

Aromaterapia wykorzystując olejki eteryczne, proponuje różne metody pokonywania bólu; od używania kominków aromaterapeutycznych po masaże i nacierania. Tylko stosowanie olejków wysokiej jakości gwarantuje nam skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.

Poniżej omówione zostały jedynie niektóre z powszechnie występujących dolegliwości bólowych, są wśród nich bóle: mięśni, reumatyczne, głowy, kręgosłupa i gardła.

Przy bólach mięśni i ścięgien zalecane jest połączenie trzech kropli olejku majerankowego z jedną kroplą olejku lawendowego i jedną kroplą olejku rozmarynowego. Olejki te po rozpuszczeniu w łyżce stołowej naturalnego oleju roślinnego należy stosować do masażu obolałych miejsc. Możemy też przygotować specjalny aromaterapeutyczny kompres. Wykorzystujemy wówczas watę, gazę lub ręcznik, który nasączamy roztworem mieszanki olejków w wodzie – olejki wlewamy do pół szklanki ciepłej wody. Tak przygotowany kompres przykładamy na bolące miejsce na okres do dwóch godzin. Należy pamiętać, aby kompres na bóle mięśniowe był ciepły. W przypadku nadwyrężenia ścięgien stosujemy kompresy chłodne lub zimne. Dodatkowo, każdy kompres okładamy folią i kocem w celu utrzymania właściwej temperatury.

Bolące mięśnie możemy również masować rozpuszczonymi w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego olejkami: bazyliowym (dwie krople), majerankowym (dwie krople) i cytrynowym (jedna kropla). Mięśnie należy masować dwa razy dziennie, taki zabieg będzie działał przeciwbólowo i stymulująco. Olejek bazyliowy używany bywa także do łagodzenia bólów reumatycznych, artretycznych oraz o podłożu neurologicznym takich jak nerwobóle i migreny. Można używać go do inhalacji, wykorzystując kominek aromaterapeutyczny w celu łagodzenia migren, a także do kąpieli przy bólach mięśni i reumatycznych.

Bóle głowy może uśmierzyć specjalna mieszanina olejków Vapomix® H-7 przeznaczona do odparowywania w kominkach aromaterapeutycznych. Zawiera między innymi olejek anyżowy i cytrynowy. Doskonała przy bólach głowy spowodowanych napięciem nerwowym, stresem, zdenerwowaniem i przepracowaniem. Poprawia nastrój i dodaje energii do życia. Innym sposobem na pokonanie bólu głowy jest nacieranie czoła, skroni i karku rozpuszczonymi w łyżce stołowej oleju roślinnego olejkami drzewa różanego – trzy krople i lawendowego – dwie krople.

Olejek muszkatołowy z gałki o ostrym, korzennym zapachu ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowany jest przy bólach mięśni różnego pochodzenia, bólach reumatycznych i artretycznych. W celu pokonania dolegliwości bólowych wlewamy do pół szklanki ciepłej wody dwie krople olejku muszkatołowego z gałki, po trzy krople olejków: rozmarynowego, majerankowego i dwie krople olejku szałwii muszkatołowej. Miksturę używamy do kompresów. Możemy również wkroplić olejki do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego i przygotować oliwkę aromaterapeutyczną do nacierania.

Charakterystyczny, korzenny zapach posiada olejek cynamonowy z kory. Sproszkowana kora drzewa jest znaną powszechnie przyprawą o charakterystycznym aromacie. Olejek ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i przeciwbólowe. Używany bywa między innymi przy reumatyzmie i artretyzmie. Do nacierania bolących miejsc stosuje się rozpuszczone w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego po dwie krople olejków: cynamonowego z kory i rozmarynowego. W przypadku olejku cynamonowego z kory należy pamiętać, aby u osób o wrażliwej skórze przeprowadzić test uczuleniowy. W tym celu kroplę olejku rozpuszczamy w łyżeczce oleju roślinnego i wcieramy w skórę za uchem albo na mostku. Jeśli w ciągu dwunastu godzin nie pojawi się na skórze czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, możemy zastosować olejek.

Przy bólach reumatycznych, artretycznych i nerwobólach możemy wykorzystać także olejek goździkowy z pąków, o korzennym, „piernikowym” zapachu. Bolące miejsca nacieramy kilka razy dziennie rozpuszczonymi w łyżce stołowej oleju roślinnego olejkami: goździkowym z pąków – dwie krople i lawendowym – trzy krople. Gdy boli nas ząb lub dokucza nam stan zapalny jamy ustnej możemy płukać usta dwiema kroplami olejku goździkowego z pąków rozpuszczonymi w stu mililitrach ciepłej wody. Pamiętajmy jednak, że olejek ten ma niezwykle silne działanie, więc nie należy podczas jednego zabiegu stosować więcej niż dwie krople tego olejku.

Na często pojawiający się u wielu z nas ból gardła, pomoże płukanka z rozpuszczonych w pół szklanki ciepłej wody olejków: anyżowego, sosnowego, lawendowego, rumianku rzymskiego. Wszystkie olejki w dawce po jednej kropli. Gardło powinniśmy płukać trzy do czterech razy dziennie. Płukanka uśmierzająca ból gardła może zawierać również: dwie krople olejku drzewa herbacianego i po jednej kropli olejków: manuka i mięty pieprzowej.

Dr Beta® poleca także gotowe preparaty niwelujące bóle. Wśród nich znajduje się likwidujący ból kręgosłupa Kapin Żel®, który zawiera między innymi olejki: rozmarynowy, poprawiający mikrokrążenie oraz majerankowy i bazyliowy – o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Innym gotowym preparatem o właściwościach przeciwbólowych jest Żel AnTidem®, łagodzący skutki urazów takich jak skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia. Preparat zawiera olejek rozmarynowy, stymulujący krążenie oraz olejek mięty pieprzowej łagodzący odczucia bólowe. Żel AnTiveron® likwiduje natomiast dolegliwości bólowe związane z żylakami. W jego skład wchodzi specjalna mieszanka olejków eterycznych z olejkiem geraniowym i cyprysowym.

Warto, więc, jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości bólowych, które oby nigdy nas nie dotknęły, zaopatrzyć się w olejki eteryczne bądź powstałe na ich bazie gotowe preparaty. Wszak strzeżonego Pan Bóg strzeże. Nie czekajmy na pojawienie się bólu, bo wówczas nie mając pod ręką olejków, sięgniemy zapewne po tabletkę przeciwbólową. Wypróbujmy metody przyjazne naszemu ciału, w pełni naturalne i dostępne każdemu.

DR BETA

Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!

LITERATURA

Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

Aromaterapia – jesień 2001 nr 4 (26), t.7