Home Design i wnętrze Czajnik na gaz czy elektryczny? Porównujemy!

Czajnik na gaz czy elektryczny? Porównujemy!

Kettle boiling

Gotowanie wody na kawę czy herbatę to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w kuchni. Co jest jednak bardziej opłacalne: czajniki elektryczne czy gazowe? A może jesteś posiadaczem kuchenki indukcyjnej i interesują Cię czajniki na płytę indukcyjną? Co wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy!

Czajnik na gaz czy elektryczny – wygląd czy wygoda?

Czajniki elektryczne są bardzo wygodne w użyciu: nalewasz do nich wody, naciskasz przycisk i gotowe. Mały czajnik elektryczny pozwala szacunkowo na dwukrotnie szybsze zagotowanie wody niż czajnik na gaz z grubym dnem. Jest to zdecydowana przewaga czajników elektrycznych nad ich gazowymi odpowiednikami. Jeżeli lubisz wygodę i zależy Ci na czasie, to czajnik elektryczny ceramiczny czy metalowy bądź z tworzywa sztucznego może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jednak czy warto zwracać uwagę tylko na wygodę i szybkość gotowania wody? Jaki czajnik elektryczny pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej? I czy da się kupić cichy czajnik elektryczny, który będzie przy okazji ładny?

Wybór materiałów, z których produkuje się czajniki elektryczne, jest duży. Podobnie jak wybór ich kolorów, kształtów oraz wielkości i – co najważniejsze – mocy. Im mniejsza moc czajnika, tym wolniej będzie gotował wodę. Mniejsze czajniki z reguły mają moc nieprzekraczającą 650W, dlatego przy zakupie czajnika elektrycznego powinieneś kierować się głównie mocą tego urządzenia. Zwłaszcza że jego głównym atutem ma być szybkość gotowania wody.

Czajnik gazowy faktycznie dłużej gotuje wodę, jednak należy pamiętać o tym, że w zamian nie pobiera bezpośrednio energii elektrycznej. Jeżeli więc zależy Ci na oszczędzeniu pieniędzy, to zastanów się dobrze nad wyborem. Oprócz tego nowoczesny czajnik na gaz ma jeszcze jedną zaletę: nie zajmuje miejsca na blacie. Czajniki elektryczne zwykle trzymane są na widoku, na blacie kuchennym, ponieważ ciągłe odłączanie i podłączanie ich do prądu mogłoby naruszyć gniazdko, a poza tym takie działanie jest zwyczajnie niewygodne. Z kolei elegancki czajnik z gwizdkiem na gaz możesz po ostygnięciu schować do szafki. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w małych kuchniach.

Czajnik na gaz to tradycyjne urządzenie, które obecnie przeżywa swój renesans. O ile czajnik elektryczny retro jest rzadko spotykany (szczególnie w sklepach stacjonarnych), tak czajnik na gaz retro spotkasz już w większości sklepów. Te urządzenia są bardziej pojemne niż ich nowocześniejsze odpowiedniki – na rynku spotkasz na przykład czajnik na gaz emaliowany o pojemności 2,5 litra, ale kupisz także czajniki 3 litry czy 1,5 litra. Pamiętaj o tym, że czajniki elektryczne mają dużo mniejszą pojemność (z reguły do 1,7 litra). Oprócz tego nawet najpiękniejszy czajnik elektryczny czerwony z wykończeniem na wysoki połysk nie pomoże Ci w zaoszczędzeniu pieniędzy, jeżeli będziesz używać go kilka razy dziennie. Czajnik gazowy z kolei to często także czajnik na kuchenkę indukcyjną (dzięki użyciu specjalnego metalu do wykonania dna). Dzięki temu jest bardziej uniwersalny niż czajnik elektryczny.

W sklepach kupisz między innymi czajnik na gaz z gwizdkiem, który powiadomi Cię o tym, że woda się zagotowała. Dodatkowo znajdziesz także czajnik na gaz z filtrem antyosadowym, który sprawi, że Twoja kawa czy herbata będzie jeszcze smaczniejsza. Ciekawym rozwiązaniem jest także czajnik z termometrem na gaz, który pozwala na kontrolowanie temperatury.

Czajnik gazowy czy elektryczny, a może czajnik na płytę indukcyjną?

Jaki czajnik na gaz kupić? A może jednak postawić na czajnik elektryczny? A co w przypadku, gdy w domu masz kuchenkę indukcyjną? Na szczęście producenci tych urządzeń wyszli swoim klientom naprzeciw. Czajnik indukcyjny jest tak samo popularny jak czajnik gazowy. Mają dna wykonane z ferromagnetyku, który wchodzi w reakcję z płytą indukcyjną. Dzięki temu bez problemu kupisz nowoczesny czajnik na indukcję w prawie każdym sklepie. Większość czajników na gaz ma więc oznaczenie spirali.

Jaki czajnik na indukcję kupić? Klienci bardzo często o to pytają – mówi ekspert z serwisu Tadar.pl. – Czajnik na płytę indukcyjną na szczęście zwykle jest taki sam, jak czajnik na gaz. Ostatnio coraz częściej w sklepach spotyka się uniwersalne, pasujące do wszystkich typów kuchenek czajniki, jednak zawsze pamiętajmy o tym, by dokładnie sprawdzać oznaczenie na opakowaniu.

Czajnik na kuchnię indukcyjną ma te same zalety co czajnik na gaz, z tym że dno wykonane jest z innego materiału. Czajnik metalowy na gaz, podobnie jak nowoczesny czajnik na indukcję, jest dużo tańszy w użytkowaniu od czajnika elektrycznego. Przy sporadycznym gotowaniu wody nie są to duże różnice, jednak jeżeli uruchamiasz to urządzenie kilka razy dziennie, to warto rozważyć zmianę czajnika, bo koszty rosną.

Czajnik na gaz w stylu retro będzie pasował do klasycznych bądź retro wnętrz. Ładny czajnik na gaz kupisz także w nowoczesnej formie, dzięki której doskonale wpasuje się do stylu nowoczesnego, skandynawskiego czy nawet minimalistycznego. Tak samo czajnik do płyty indukcyjnej może przybierać różne formy, a jest tak samo oszczędny, jak czajnik na gaz. Pamiętaj jednak o tym, by przed zakupem sprawdzić, czy ten konkretny czajnik do kuchni indukcyjnej może być użytkowany na kuchence gazowej – zwykle tak jest, jednak czasami zdarzają się wyjątki i możesz zepsuć w ten sposób urządzenie.

Co się bardziej opłaca – czajnik na gaz czy elektryczny?

Koszt tych urządzeń jest różny – najzwyklejszy czajnik elektryczny czarny czy biały z tworzywa sztucznego kupisz już za 20-30 złotych. Pamiętaj jednak, że do ceny urządzenia należy doliczyć koszty użytkowania. Nie jest to łatwe ze względu na to, że na koszt zagotowania wody na wpływ wiele różnych czynników. Przy dokonywaniu obliczeń musisz pamiętać o mocy czajnika, cenie energii i o ilości wody w czajniku, którą zwykle gotujesz (najprościej podać 1 litr).

Najmniej opłaca się czajnik elektryczny (1 litr kosztuje około 5-6 groszy). Dodatkowo pamiętaj o tym, że najtańsze czajniki elektryczne lubią się szybko psuć (zwłaszcza jeżeli się nie dba o nie) i odkształcać, dlatego ich kupno wcale nie musi być taką oszczędnością, jak mogłoby się na początku wydawać. Jeżeli często gotujesz wodę, to dobry czajnik na indukcję lub na gaz pozwoli Ci zaoszczędzić około 3 groszy na litrze zagotowanej wody. Przy częstym użytkowaniu urządzenia to bardzo dużo.

Pamiętaj, żeby gotować wodę na najmniejszym palniku – w innym przypadku ciepło ucieknie bokiem!

Jaka jest cena czajników na gaz

Cena zależy od wielu czynników, takich jak:

  • pojemność,
  • materiał wykonania,
  • rodzaj (gaz, elektryczny, indukcja),
  • design.

Czajnik żeliwny na gaz będzie droższy niż czarny czajnik na indukcję z emalii. Dodatkowo czajnik pod indukcję o pojemności 3 litrów będzie miał inną cenę niż czajnik gazowy retro o pojemności 1,5 litra. Warto jednak pamiętać o tym, że duża część czajników na gaz jest pokryta ferromagnetykiem, dzięki czemu bez problemu użyjesz ich na kuchence indukcyjnej. Pamiętaj żeby zawsze sprawdzać oznaczenia na opakowaniu, a w razie wątpliwości dopytaj sprzedawcę.

Czarny i biały czajnik na gaz ze stali nierdzewnej może być także przeznaczony do kuchenek elektrycznych czy halogenowych. Czajniki elektryczne nie są tak uniwersalne, dlatego jeżeli stoisz przed zakupem nowego czajnika do domu, przemyśl go dobrze. Czajnik na indukcję retro będzie pięknie wyglądał nawet wtedy, gdy po zagotowaniu wody postanowisz zostawić go na blacie. Na pewno będzie prezentował się dużo bardziej efektownie w kuchni retro niż czajnik elektryczny. No i jeżeli jesteś fanem herbaty, to doskonale będzie komponował się z imbrykami na herbatę.

Jaki czajnik na gaz jest najzdrowszy? Zdecydowanie emaliowany (pamiętaj tylko, by nie używać urządzenia, gdy emalia odpryśnie!) i ze stali nierdzewnej wysokiej jakości bądź. Czajnik na indukcję biały, czerwony, czarny czy w kropki być może będzie gotował wodę dłużej niż czajnik elektryczny, ale jego zalety (oszczędność pieniędzy, energii elektrycznej, większa pojemność, ogromny wybór wzorów i kolorów a także możliwość schowania go w szafce) sprawiają, że coraz więcej osób sięga po to właśnie rozwiązanie.