Home Zdrowie Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Young Caucasian woman laying in relaxing yoga pose on a mat in the class

Problem z kontrolowaniem moczu w czasie wysiłku dotyczy bardzo wielu osób, także młodszych. Jest na niego jednak sposób, wysiłkowe nietrzymanie moczu można pokonać. Kluczem są regularne ćwiczenia. Dowiedz się, jak je wykonywać.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy

Wbrew pozorom wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się nie tylko przy wysiłku fizycznym. Może przydarzyć się zawsze, kiedy nagle pojawia się skurcz mięśni. Dlatego brak kontroli nad pęcherzem czasami występuje zarówno w czasie ćwiczeń, biegu czy podnoszenia ciężkich rzeczy, jak i podczas kichania, kaszlu czy wybuchu śmiechu. Dlatego staje się to takie krępujące i budzi niepokój związany z tym, czy podczas spotkania towarzyskiego nie pojawi się nieprzyjemny wypadek.

Przyczyną problemu jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. W czasie wysiłku nie dają one rady zacisnąć cewki moczowej, a ponieważ ciśnienie w pęcherzu wzrasta, zdarza się wyciek moczu. Może to być naprawdę niezwykle trudne i czasami powoduje, że osoby nim dotknięte wycofują się z życia towarzyskiego, mają osłabiony nastrój. Ćwiczenia to najlepszy sposób na wysiłkowe nietrzymanie moczu, dzięki którym problem można całkowicie wyeliminować. Trzeba tylko pamiętać o regularności i uzbroić się w cierpliwość.

Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu mogą wykonywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie wymagają przebierania się w strój sportowy, zastosowania narzędzi do ćwiczeń czy chodzenia na siłownię. Można je wykonywać w każdym miejscu, poświęcając im zaledwie kilka minut dziennie. Regularne stosowanie przez mniej więcej trzy miesiące powinno przynieść zauważalne efekty, a nawet całkowicie wyeliminować problem nietrzymania moczu podczas wysiłku.

Jak je wykonać? Wystarczy, że się położysz i rozluźnisz. Czasami wyodrębnienie mięśni nie jest łatwe, dlatego od tego warto zacząć ćwiczenie. Początkowo zaciska się mięśnie wokół odbytu, a następnie te przy cewce moczowej. To te same mięśnie, za pomocą których możesz przerwać strumień moczu. W czasie wykonywania ćwiczeń pośladki powinny być rozluźnione.

1. Napnij mięśnie Kegla na dwie sekundy, następnie je rozluźnij. Powtórz ćwiczenie tyle razy, ile będziesz w stanie.

2. Jak najmocniej zaciśnij mięśnie dna miednicy i utrzymaj przez pięć sekund.

3. Zaciśnij mięśnie niezbyt mocno, ale staraj się utrzymać napięcie przez minutę. Zrób to 5-10 razy, po każdym ćwiczeniu z mocnym zaciskaniem dna miednicy.

Liczba serii powinna być dopasowana do twoich możliwości. Szybko zauważysz, że możesz zrobić coraz więcej powtórzeń. Warto znaleźć stałą porę do wykonywania ćwiczeń, by o nich nie zapomnieć. Regularność jest tutaj podstawą do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Sposoby wspierające ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są podstawą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, jednakże można także wprowadzić kilka zmian w codziennym jadłospisie i stylu życia, które mogą zwiększyć ich efektywność. Ogólnie niezbyt intensywna aktywność fizyczna może bardzo dobrze zadziałać, nie należy z tego rezygnować.

Na dodatek warto wyeliminować kilka potraw ze swojego menu. Przede wszystkim należy unikać picia alkoholu i kawy. Działanie podrażniające na pęcherz i cewkę moczową mają także cytrusy i soki cytrusowe. Te produkty mogą zwiększyć ryzyko nieprzyjemnych wypadków, dlatego warto je odstawić na czas leczenia, dopóki problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie zostanie rozwiązany.