Home Lifestyle Co zrobić kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Co zrobić kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

przedszkolaki

Kiedy nasze dziecko zaczyna dorastać, jesteśmy bardzo dumni z jego postępów. Nowe słowo, każdy kolejny krok i nowa umiejętność czynią nas bardzo szczęśliwymi. Niestety uczucie to może bardzo szybko zniknąć, gdy nadejdzie moment pójścia do przedszkola. Większość rodziców liczy na to, że okres adaptacyjny przebiegnie szybko i bez większych problemów. Czasem bywa tak, że mijają dni, tygodnie oraz miesiące, a nasze dziecko w dalszym ciągu stawia opór przed pójściem do przedszkola.

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Niechęć dziecka do przedszkola może być spowodowana różnymi przyczynami. Jedną z nich jest chęć zostania z mamą w domu, tak jak do tej pory. W pierwszych tygodniach okresu adaptacyjnego taka reakcja jest jak najbardziej normalna. Zmiana otoczenia oraz duża liczba osób skupionych w jednym pomieszczeniu może wytrącić nasze dziecko z równowagi. Warto także zastanowić się, czy nie nastąpiły jakieś istotne zmiany w domu, np. dłuższy wyjazd taty lub przeprowadzka w nowe miejsce. Wszystko to razem wzięte może zachwiać poczucie bezpieczeństwa u dziecka, dlatego będzie chciało być bliżej rodziny.
Czasem dzieci twierdzą, że nie lubią przedszkola. Nie płaczą, nie trzymają się kurczowo mamy, ale opierają się w każdy możliwy sposób. Sytuacja ta może się zdarzyć po weekendzie spędzonym w domu. Wtedy dziecko nie chce po prostu rozstawać się z rodzicami. Może być też wynikiem kłótni z kolegą lub odtrącenia przez rówieśników. Często jednak bywa tak, że dziecko nie jest w stanie nam powiedzieć dlaczego nie chce iść do przedszkola. Naciskane zamyka się w sobie oraz zaczyna mniej jeść.

Jak zwalczyć niechęć dziecka?

Każda z wyżej wymienionych sytuacji wymaga od rodziców przeprowadzenia z dzieckiem rozmowy. Warto zapewnić dziecko, że rozumiemy jego uczucia, ale dla rozwiązania problemu musimy poznać więcej szczegółów. Dziecko musi czuć wsparcie ze strony najbliższych. Jednocześnie trzeba mu wytłumaczyć, jakie są zalety chodzenia do przedszkola, np. nowi przyjaciele czy nauka piosenek lub wierszyków. Ważne jest, aby zapewnić dziecku stały plan dnia. Budźmy je o jednej porze, a także wychodźmy z domu o tej samej godzinie. Dobrym pomysłem jest wspólne sprawdzenie co danego dnia będzie na obiad oraz wymyślenie własnego sposobu pożegnania. Pamiętajmy, aby żegnać dziecko z uśmiechem na twarzy i zapewnieniem, że je odbierzemy np. po obiedzie. Oczywiście musimy dotrzymać tej obietnicy.
Jednym ze sposobów na przełamanie oporu dziecka może być ciągłe chwalenie. Mówmy dziecku, że jest dzielne i mądre oraz jak bardzo jesteśmy z niego dumni. Pytajmy się pani w przedszkolu o postępy dziecka i nagradzajmy je za nie.

Czasem, mimo naszych starań, niechęć dziecka do przedszkola może nie mijać. Jeśli trwa to dłuższy czas, warto pomyśleć nad zmianą placówki. Być może w aktualnym przedszkolu nie jest zbyt miło, a panie swoim podejściem jeszcze bardziej zniechęcają nasze dziecko. Możemy wtedy wejść na stronę PKT.pl – spis przedszkoli niepublicznych. Znajdziemy tam oferty różnych przedszkoli z najbliższej okolicy, wraz z opiniami innych rodziców. Dzięki temu być może uda nam się wybrać placówkę, do której nasze dziecko będzie uczęszczać z uśmiechem na twarzy.