Home Zdrowie Co zrobić, gdy odejdą wody płodowe? Radzimy

Co zrobić, gdy odejdą wody płodowe? Radzimy

Fot.:Fotolia

Nawet jeśli do planowanego terminu porodu w 40. tygodniu ciąży pozostało jeszcze trochę czasu, warto wcześniej przygotować torbę do szpitala. Kiedy już zacznie się poród, nie będzie zbyt wiele czasu na pakowanie, szczególnie jeśli zacznie się nie skurczami porodowymi, ale odejściem wód płodowych.

Nie wszystkie kobiety zaczynają rodzić tuż po tym, jak zakończy się 40 tydzień ciąży. Równie często zdarza się, że dziecko przychodzi na świat dwa tygodnie wcześniej albo później. Tak samo, nie zawsze poród rozpoczyna się pojawianiem się skurczów porodowych, które potem godzinami narastają.

Jak wygląda odejście wód płodowych?

Wody płodowe mogą chlusnąć nagle albo sączyć się kropla po kropli. Mogą odejść dopiero w 40. tygodniu ciąży albo np. już w 35. tygodniu, zanim jeszcze nadejdzie termin porodu. We wszystkich przypadkach oznaczają początek porodu, nawet jeśli nie pojawią się skurcze porodowe. Jeśli poród rozpoczął się przed czasem, należy jak najszybciej jechać do szpitala, jeśli jednak ciąża jest donoszona, nie ma potrzeby pędzić na sygnale. Warto jednak pamiętać, że odejście wód płodowych oznacza, że pękł pęcherz owodniowy i dziecko nie przebywa już w odpowiednich warunkach. Powstaje wtedy pewne ryzyko infekcji bakteryjnych, dlatego ginekolodzy zalecają, by przyszła mama pojawiła się w szpitalu w ciągu kolejnych dwóch godzin.

Dlaczego ważny jest kolor płynu owodniowego?

Kolor płynu owodniowego może nam powiedzieć nieco o stanie dziecka w brzuchu. Jeśli wyciekający płyn jest przejrzysty, nie musisz się śpieszyć do szpitala: możesz spokojnie dokończyć pakowanie i dojechać na oddział porodowy w zalecanym czasie. Jeśli jednak płyn będzie mętny lub zielonkawy, to znaczy, że dziecko jeszcze przed narodzinami oddało smółkę (pierwszą kupkę) i wtedy trzeba do szpitala jechać jak najszybciej. Oddanie smółki samo w sobie to jeszcze nic groźnego, ale lekarze zawsze zastanawiają się nad jego przyczyną. Najczęstszą jest niedotlenienie, dlatego w przypadku zielonkawych wód płodowych, konieczne jest przyspieszenie porodu, np. przez podanie wlewu z oksytocyną (wzmaga skurcze porodowe) albo w ostateczności przez cesarskie cięcie.