Home Design i wnętrze Co wpływa na jakość oświetlenia wiszącego?

Co wpływa na jakość oświetlenia wiszącego?

oswietlenie-wiszace

Oświetlenie wiszące, lampy czy kinkiety, są zazwyczaj podstawowym sposobem na doświetlenie naszych wnętrz. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które sprawią, że kupimy produkty wysokiej jakości. Zapraszamy na krótki poradnik o tym, jak wybrać wiszące oświetlenie do naszego wnętrza.

Wielkość lampy w proporcji do powierzchni pokoju

Planując oświetlenie do wnętrza, musimy wziąć pod uwagę jego wielkość oraz układ. Ma to kluczowe znaczenie dla jakości oświetlenia wiszącego, ponieważ nawet najlepsze lampy nie zapewnią odpowiedniej jasności, jeśli będzie ich za mało. Muszą być one również odpowiednio rozmieszczone tak, by światło miało możliwość rozchodzić się po wnętrzu, a nie zatrzymywać, chociażby na ściankach działowych. Warto zastanowić się, ile i jak dużych lamp sufitowych będziemy potrzebować w danym pokoju. Inaczej bowiem rozmieścimy dużą lampę wiszącą z kilkoma ramionami, a inaczej pojedyncze kinkiety. Wybierając te drugie, powinniśmy liczyć się z koniecznością nabycia większej ich ilości. Podstawowa zasada jest więc następująca: jedna duża lampa odpowiada kilku pojedynczym kinkietom. Stosując się do niej, zapewnimy sobie wysokiej jakości oświetlenie wiszące w naszym wnętrzu (niezależnie od tego, jakiego wnętrza będzie dotyczyć).

Rodzaj abażuru kluczowym elementem wpływającym na jakość

Kolejną bardzo istotną kwestią wpływającą na jakość oświetlenia jest rodzaj abażuru, jaki wybierzemy. Zupełnie inną ilość światła będzie dawał nam klosz otwarty, w stylu industrialnym, a inną klasyczny czy też papierowy lub materiałowy. Dobór najbardziej odpowiadającego nam klosza do danego wnętrza jest bardzo istotny, ponieważ wpłynie na ilość światła we wnętrzu oraz jego rozproszenie. Wybierając więc klosze, zwróćmy uwagę na to, gdzie je będziemy wieszać i na jakim rodzaju oświetlenia wiszącego nam zależy.

Wybierz najlepsze żarówki do wiszących lamp

Trzecim istotnym czynnikiem, który zadecyduje o naszym zadowoleniu z oświetlenia, jest dobór żarówek do zakupionych lamp. Nie jest to prosta kwestia, wymaga odrobiny wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie są aktualne możliwości i na czym tak naprawdę nam zależy. Na rynku znajdziemy bowiem pięknie wyglądające żarówki dekoracyjne, tradycyjne, energooszczędne i LED-owe. Oprócz tego, że znacząco różnią się pomiędzy sobą ilością prądu, jaki pobierają, to dają nam również odmienne światło.

Temperatura barwowa

Określa nam ona kolor światła, jaki emituje żarówka. Do wyboru mamy światło białe neutralne (około 3300 – 4000 K), które sprawdzi się w punktowym oświetleniu lamp sufitowych. Biała barwa światła może być również zimna (5000 – 6500 K) i najlepsza jest do oświetlenia miejsc potrzebujących mocnego blasku. Będzie to przede wszystkim blat kuchenny, lustro w łazience czy biurko. Przy chłodnych odcieniach światła dobrze nam się pracuje, ale jest mało przytulnie. Z kolei światło białe o ciepłej barwie dedykowane jest właśnie oświetleniu wiszącemu w mieszkaniach i domach. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy odpoczywać i się relaksować. Podsumowując: zimne odcienie światła wybierajmy tam, gdzie będziemy pracować (biura, gabinety, blaty robocze), a ciepłe w miejsca relaksu, które nie wymagają skupienia.

Najwłaściwsza moc żarówki

Podczas doboru żarówki istotne jest również to, na jaką moc się zdecydujemy. Ma to również duży wpływ na ostateczny odbiór jakości oświetlenia wiszącego. Im mocniejsza żarówka, tym więcej intensywnego światła daje. Jednak jeśli kupimy zbyt mocne żarówki do miejsc, w których się relaksujemy, może się okazać, że będą nas “razić w oczy”. Mocne żarówki warto montować w głównym oświetleniu kuchni, pokoju, korytarza, zaś delikatniejsze do lampek nocnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybierać najlepsze lampy do wnętrz, zajrzyj na bloga sklepu z oświetleniem Light Home. Znajdziesz tam aktualne trendy w dekoracji pomieszczeń oświetleniem oraz poradniki, jak wybrać najlepsze lampy.