Home Zdrowie Co to jest gradówka?

Co to jest gradówka?

Left upper eyelid small stye in young asian boy close up view.

Gradówka oka objawia się jako bezbolesny, wyraźnie odgraniczony guzek, który może rozwinąć się na dolnej lub górnej powiece. Przyczyną powstania zmiany jest przewlekłe ziarniniakowe zapalenie gruczołu tarczkowego (gruczołu Meiboma). Co zrobić, żeby się jej pozbyć?

Jak rozpoznać gradówkę?

Kiedy rozwija się gradówka, na powiece pojawia się zgrubienie, które utrzymuje się przez kolejne dni, a towarzyszyć mu może silne zaczerwienienie, obrzęk, łzawienie, nadwrażliwość na światło. W niektórych przypadkach, gdy gradówka jest duża, może naciskać na rogówkę oka i powodować zaburzenia widzenia(1,2). Jeśli zauważysz, że na Twojej powiece rośnie guzek, zgłoś się do lekarza specjalisty, który będzie w stanie zaklasyfikować zmianę. Wizyta lekarska jest konieczna, jeżeli gradówce towarzyszy ból oka oraz problemy z widzeniem.

Gradówka a jęczmień – czym się od siebie różnią?

Zdarza się, że gradówka jest mylona z jęczmieniem, bo faktycznie objawy są podobne. Jednak jęczmień, w przeciwieństwie do gradówki, jest zmianą bolesną. Inna różnica dotyczy lokalizacji. Jęczmień pojawia się zazwyczaj na brzegu powieki, natomiast gradówka rozwija się nieco dalej(2).

Jakie są przyczyny gradówki?

Za powstanie gradówki odpowiada zakażenie bakteryjne (np. gronkowcami). Choć nie zawsze można jej zapobiec, istnieją czynniki ryzyka, przez które pewne osoby mogą być na nią bardziej podatne. Jeżeli gradówka pojawiła się raz, istnieje prawdopodobieństwo nawrotów. Czynnikiem sprzyjającym jest też niewłaściwa higiena. Rzadkie mycie rąk i dotykanie lub pocieranie nimi oczu może spowodować, zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Staranna higiena dłoni oraz twarzy odgrywa więc ważną rolę w profilaktyce gradówki(2).

W jaki sposób pozbyć się gradówki?

Gradówka to nie tylko problem okulistyczny, ale i estetyczny, dlatego jeśli zauważyłaś u siebie objawy, pewnie chciałabyś jak najszybciej pozbyć się zmiany. Zdarza się, że gradówka ustępuje samoistnie, jednak czasami guzek pozostaje na powiece przez kolejne tygodnie. Co wtedy robić?

Są różne sposoby leczenia gradówki, które zależą od danego przypadku. Czasami zakażenie wymaga stosowania steroidowych kropli do oczu lub antybiotyku w formie maści.

Niektóre domowe sposoby także są skuteczne w przyspieszeniu leczenia. Pomagają ciepłe kompresy, przykładane na oko kilka razy dziennie na 10 minut – okłady warto stosować już od pierwszych dni pojawienia się gradówki(2). Lekarz może także zalecić Ci delikatne masowanie guzka, co pomaga w usunięciu z niego wydzieliny. Uwaga, zarówno Twoje dłonie podczas masażu, jak i kompresy, muszą być czyste! Przed robieniem masażu bardzo dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem. Uporczywą gradówkę, która utrzymuje się co najmniej miesiąc, czasami trzeba usunąć chirurgicznie.

Gradówka nie musi oznaczać nic groźnego, jednak nie możesz jej bagatelizować – zgłoś się do okulisty i podejmij leczenie!

1. Chalazion, WebMD, 28.05.2015
2. Chalazion, HealthLine, dostęp: 30.07.2016