Home Lifestyle Co kraj, to obyczaj. Zwyczaje ślubne w różnych kulturach

Co kraj, to obyczaj. Zwyczaje ślubne w różnych kulturach

obyczaje-slubne

W Polsce mamy niezwykle bogatą obrzędowość ślubną – suto zastawiony stół, wysokoprocentowy alkohol, ponad setka gości, tańce do białego rana i oczepiny. Coraz częściej odchodzi się od tego na rzecz wesel w nowoczesnym stylu, inspirowanych głównie tradycjami zachodnioeuropejskimi. W większości zakątków świata dalej jednak przeważają huczne imprezy, często z niekonwencjonalnymi atrakcjami.

Kraj Kwitnącej Wiśni: ślub w kolorze purpury

Na niezwykle kosztownym ślubie japońskim w obrządku shinzenshiki szczególnie ważny jest strój panny młodej, która zakłada na siebie kilka różnych kimon. Wierzchnie jest zwykle białe, a od spodu znajdują się kolorowe – najczęściej o barwie purpurowej, która w tej kulturze symbolizuje miłość. Najbardziej pokaźny element ślubnej kreacji stanowi nakrycie głowy – czepiec (według tradycji zasłaniający rogi). Przyjęcie rozpoczyna toast sake wznoszony aż dziewięć razy, a na sali najbliżej pary młodej siedzą… szefowie nowożeńców.

Z Japonii do innych krajów świata, także do Polski, przeniknęła imponująca metoda zdobienia obrączek – mokume gane. Metale, z których zrobione są krążki, przenikają się w taki sposób, że powstają na nich wzory przypominające słoje. Oto, jak wyglądają obrączki wykonane tą techniką: http://www.inneobraczki.pl/obraczki-slubne/mokume-gane/ .

Turcja: tygodniowe wesele

Zamążpójście jest wielkim wydarzeniem także w Turcji, gdzie obrządek ślubny składa się z kilku etapów (m.in. malowania ciała panny młodej henną), które łącznie trwają od czterech do nawet siedmiu dni. W związku z tym panna młoda może mieć aż trzy suknie ślubne (w różnych kolorach – zawsze jedna jest biała i jedna czerwona) oraz zaprezentować różne wymyślne fryzury.

W przyjęciach weselnych uczestniczy kilkaset osób – każda musi być powitana przez podanie dłoni. W trakcie przyjęcia jada się głównie słodkości. Gwoździem programu jest ogromny, bogato zdobiony tort. W tradycyjnych tureckich rodzinach do dziś kobiety i mężczyźni bawią się osobno, a państwo młodzi przez pierwszych kilka dni uroczystości w ogóle się nie widzą – spędzają je we własnych domach ze swoimi rodzinami.

Szkocja: w rytmie cèilidh

Nawet słynący na całym świecie ze skąpstwa Szkoci nie rezygnują z wyjątkowej oprawy ceremonii ślubnej (choć nie wydają na nią dużo, bo każdy gość sam płaci w lokalu za to, co zje i wypije). Nie oszczędzają na strojach – marynarka pana młodego musi być uszyta z dobrej jakości materiału, perfekcyjnie wykończona i ozdobiona. Do tego kilt (spódnica w szkocką kratę) i sporran (skórzaną torebka), a za skarpetą… nóż. Pani młoda ubiera się w białą suknię ślubną, zgodną z europejską modą, ale podczas ceremonii razem z obrączką dostaje kotylion w kolorze kiltu męża.

Impreza zaczyna się na dzień przed ślubem, w domu przyszłej żony, gdzie wręcza się prezenty. Podczas zabawy zaś obowiązują skoczne rytmy – nie może zabraknąć gry na dudach i skocznej muzyki ludowej (cèilidh). Niezwykłą atrakcją jest zaś krojenie tortu przez pana młodego – mieczem.