Home Uroda Cera wrażliwa – jak sprostać jej potrzebom

Cera wrażliwa – jak sprostać jej potrzebom

Beauty portrait of an attractive young topless redhead woman

Cera wrażliwa jest szczególnym typem skóry, który wymaga bardzo troskliwego podejścia w pielęgnacji, a w skrajnych przypadkach również leczenia. Kremy nawilżające do cery wrażliwej stanowią absolutną podstawę, którą trzeba uwzględnić w codziennej pielęgnacji.

Z czym boryka się skóra wrażliwa?

Cera wrażliwa jest wyjątkowo podatna na negatywne czynniki, na które inne typy skóry byłyby obojętne. Bardzo często zalicza się tu chlorowaną wodę w basenie lub twardą wodę z kranu, a także emocje, stres czy zmiany temperatur i stosowane kosmetyki. Skóra staje się wówczas bardzo przesuszona, zaczerwieniona i swędząca – to efekt niedostatecznego płaszcza hydrolipidowego, którego zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Kremy nawilżające do cery wrażliwej – jak działają?

Zadaniem kremów jest przede wszystkim dostarczenie skórze substancji odżywczych i natłuszczających. Kremy nawilżające do cery wrażliwej zawierają specjalne kwasy tłuszczowe i kompleksy witamin, których zadaniem jest natłuszczanie skóry i wytwarzanie na niej ochrony lipidowej. Dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na działanie zewnętrznych czynników. Dodatkowe codzienne nawilżanie i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wody w skórze właściwej to podstawa prawidłowego funkcjonowania skóry wrażliwej.

Postępowanie przy cerze wrażliwej

Podstawą pielęgnacji jest w tym przypadku profilaktyka, czyli unikanie wszelkich czynników mogących podrażniać i wysuszać skórę. W zależności od tego, jakie są to czynniki, można unikać makijażu, wody chlorowanej lub słonej czy nadmiernego opalania się. Dzięki temu minimalizowany jest dyskomfort, jaki towarzyszy dolegliwościom. Oprócz tego należy stosować tylko preparaty pielęgnacyjne o starannie dobranych składnikach przebadanych dermatologicznie, niezawierające sztucznych barwników, zapachów ani konserwantów. Muszą one być dedykowane skórze wrażliwej, gdyż wówczas wiadomo, że są hipoalergiczne. Odpowiednio dobrane kremy nawilżające do cery wrażliwej powinny być stosowane każdego dnia – nie tylko profilaktycznie, ale także leczniczo. Właściwy skład pozwala bowiem ukoić skórę i zapewnia natychmiastową ulgę przy świądzie. Bardzo istotne jest do tego utrzymanie dostatecznego poziomu higieny, czyli unikanie dotykania twarzy brudnymi rękoma, stosowanie wody mineralnej lub specjalnych kosmetyków do zmywania twarzy, unikanie makijażu bądź stosowanie go tylko z użyciem hipoalergicznych kosmetyków, a także dbanie o dokładny demakijaż przed snem. Takie środki ostrożności pomocą nie tylko żyć z cerą wrażliwą, ale także ukoić ją i nieco wyleczyć.