Home Uroda Budzą pożądanie – perfumy z kadzidlaną nutą

Budzą pożądanie – perfumy z kadzidlaną nutą

budza-pozadanie-perfumy-z-kadzidlana-nuta-1

Towarzyszą ludzkości od ponad 4 tysięcy lat, a mimo to wciąż nie tracą na popularności. Oczywiście mowa tutaj o kadzidłach, które są składnikiem wielu współczesnych perfum. Czym cechuje się ta nuta zapachowa?

Czym jest kadzidło?

Większość osób kojarzy kadzidło z lekko przydymionym aromatem charakterystycznym dla kościołów. Okazuje się jednak, że jest to nazwa zbiorcza dla całej rodziny substancji, które wydzielają swój charakterystyczny zapach podczas spalania. Najczęściej należą do nich żywice, słodkie zioła czy drewno.

Najpopularniejsze kadzidło to inaczej olibanum, czyli gumożywica, którą pozyskujemy z drzew kadzidłowca. Uzyskuje się je poprzez zbieranie naturalnych wycieków pojawiających się na korze, a także poprzez jej celowe nacinanie – po utwardzeniu płyn przyjmuje postać twardych grudek, które łatwo oddzielić od drzewa. Przemysł perfumeryjny korzysta włącznie z olejku kadzidlanego, który powstaje dzięki metodzie destylacji z wodą.

Kadzidło jest także ważnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji antycellulitowej i nie tylko, ponieważ dysponuje ono działaniem ściągającym oraz ujędrniającym skórę.

budza-pozadanie-perfumy-z-kadzidlana-nuta-2

Jak pachnie kadzidło?

Nie jest łatwo precyzyjnie określić, czym pachnie kadzidło, ponieważ jego zapach zależy od rośliny, z której się je pozyskuje. Najczęściej łączy one w sobie lekko terpentynowy aromat wzbogacony nutą cytryny – dzięki temu działają one jak afrodyzjak, budzą pożądanie i tworzą nastrojową atmosferę. Jakie rodzaje kadzidlanych nut wyróżniamy?

– olibanum – zapach ten jest dość świeży i odznacza się słodkawym, cytrusowo-drzewnym aromatem;

– mirra – zapach palonej mirry kojarzy się z kolei z ciepłem i wewnętrznym spokojem – jest gorzko-ostry i drzewny;

– labdanum – cechuje się on dość słodkim, balsamiczno-ambrowym aromatem o wyrazistej nucie. Jest on uważany za jedną z najprzyjemniejszych nut kadzidlanych;

– galbanum – jest również zwane zielonym kadzidłem. Cechuje się żywicznym i zdecydowanie zielonym charakterem. Można w nim wyczuć dość mocne akordy terpentyny, której towarzyszy subtelne piżmo.

budza-pozadanie-perfumy-z-kadzidlana-nuta-3


Najpopularniejsze perfumy z kadzidlaną nutą

Jednym z flagowych produktów na bazie kadzidła jest ten zapach: Calvin Klein Beauty. Calvin Klein urzeka nas tutaj aromatem subtelnego kadzidła,które perfekcyjnie łagodzą kwiatowe akcenty w postaci magnolii, jaśminu, kalii i zielonej konwalii. Całość sprawia na początku nieco drapieżne wrażenie, ponieważ w nucie głowy można wyczuć pikantny pieprz różowy.

Kadzidlane akcenty zainspirowały również markę Dior, owocując niezwykłym zapachem Poison. Ich tajemnicza kompozycja łączy w sobie to, co orientalne z tym, co kwiatowe – zyskujemy zatem bogaty bukiet świeżości o niespotykanej głębi. Perfumy te nazywane są idealnymi na jesień i zimę, ponieważ celują w charakterystyczne dla tych pór roku składniki – kwiat afrykańskiej pomarańczy, tuberozę, cynamon, anyż, brazylijskie drzewo różane i śliwkę. Ten rozgrzewający aromat z pewnością przywiedzie nam na myśl jesienne wieczory spędzone z książką w ręce.