Home Zdrowie Bóle mięśni i stawów – co warto o nich wiedzieć?

Bóle mięśni i stawów – co warto o nich wiedzieć?

Bóle mięśni oraz stawów dokuczają nam tak często, że są jednym z głównych powodów naszej wizyty w aptece. Szukamy pomocy w środkach farmaceutycznych, ale warto wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o samym bólu. Poznaj jego główne przyczyny i dowiedz się jakie badania wykonać.

Ból karku, pleców czy ramion to dolegliwości wynikające ze stylu życia. Zła pozycja przy biurku, garbienie się, przeciążenie – to tylko kilka przyczyn. Warto zadbać o stan swoich mięśni i stawów, aby nie zmagać się z dokuczliwym bólem. Zdarza się jednak, że sygnalizują one także inne choroby. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat bólu mięśniowo-stawowego. Pamiętaj, aby przed zażyciem silnego leku, zawsze przeczytać uważnie ulotkę – m.in. akapity „ketoprofen a ciąża” czy „skutki uboczne”.

Jakie środki przeciwbólowe warto zażywać na bóle mięśni i stawów?

Jeśli cierpimy na bóle mięśniowo-stawowe, bardzo często szukamy pomocy w środkach farmaceutycznych. Wybieramy tabletki zawierające substancje czynne, takie jak ibuprofen, paracetamol czy ketoprofen. Od niedawna dostępne bez recepty leki z ketoprofenem charakteryzują się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Ketoprofen jest mocniejszy niż lek mający w składzie ibuprofen lub paracetamol i nawet mała dawka szybko pomaga uśmierzyć ból.

Jeśli masz wątpliwości, warto udać się do lekarza na konsultację. Często jednak nie mamy na to czasu i szukamy doraźnie tabletek uśmierzających ból, plastrów rozgrzewających, zimnych okładów i maści. Jednak, aby na dobre pozbyć się bólu, należy w pierwszej kolejności poznać przyczynę dolegliwości i walczyć z nią u źródła.

Przyczyny bólu stawowo-mięśniowego

Przyczyn bólu stawów oraz mięśni jest bardzo wiele – zapalne oraz niezapalne. Najczęściej ból wynika z przeciążenia, np. po ostrym treningu na siłowni czy innej intensywnej pracy fizycznej. Z kolei seniorzy narzekają na ból z powodu choroby zwyrodnieniowej lub szeregu chorób zapalnych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Ból ten może także sygnalizować inne choroby – infekcje wirusowe, boreliozę, czy choroby układu nerwowego.

Kiedy zgłosić się po pomoc do reumatologa?

Warto pamiętać, że ból stawów może informować o innych chorobach. Zwykle wymagają one szybkiego rozpoznania, aby wdrożyć skuteczne leczenie. Jeśli ból mięśni i stawów towarzyszy nam długo i nasila się, konieczna jest konsultacja z lekarzem, najlepiej reumatologiem. Nie warto zwlekać z wizytą, gdyż objawy mogą być naprawdę niepokojące.

Jakie badania warto zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, jakie badania wykonać, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem. Po wywiadzie skieruje Cię na szereg badań pomocnych w postawieniu diagnozy. Zwykle są to różne badania laboratoryjne, np. morfologia oraz OB, ale także badania obrazowe jak USG stawu. Czasami konieczna jest również punkcja stawu, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Dopiero po przeprowadzeniu pełnego wywiadu i wykonaniu szeregu badań lekarz postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.