Home Zdrowie Biegunka podróżnych. Jak jej zapobiec?

Biegunka podróżnych. Jak jej zapobiec?

concept of travel, woman with map world and plane

Wiele osób decyduje się dziś na zagraniczne wakacje. Zwiedzamy nie tylko Europę, ale i kraje tropikalne, egzotyczne. Takie wyjazdy mogą być prawdziwą przygodą, o ile nic ich nie zakłóci. Warto więc poznać zasady zapobiegania biegunce podróżnych, która stanowi jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych osób udających się do krajów o niższym standardzie sanitarnym.

„Klątwa faraona”, „zemsta Montezumy”, „Delhi-belly” lub „galop gringo” – biegunka podróżnych niejedno ma imię, choćby dlatego, że jest to problem powszechny, spotykany w różnych zakątkach świata. Na jego wystąpienie najbardziej narażone są osoby podróżujące do Indii, krajów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej (2). Zakażenia występują również u turystów odpoczywających w umiarkowanej strefie klimatycznej, w krajach rozwiniętych.

Przyczyny biegunki podróżnych

Za biegunkę podróżnych najczęściej odpowiadają bakterie z gatunku Escherichia coli (2). 5–10% przypadków infekcji wywołują wirusy i pasożyty. Dolegliwości pojawiają się nagle, najczęściej w ciągu pierwszych dwóch tygodni podróży. Objawy – wodniste stolce, mdłości, wymioty, ból brzucha – mogą mieć różne nasilenie. Utrzymują się najczęściej kilka dni, w których czasie chory zmuszony jest do zmiany planów turystycznych.

Jak leczy się biegunkę podróżnych?

W wielu przypadkach objawy biegunki podróżnych ustępują samoistnie. W trakcie choroby istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ale też uzupełnienie utraconych elektrolitów. Wsparcia potrzebuje również układ pokarmowy, stąd uzasadnione jest stosowanie probiotyków, np. Probiotex lub Linex. Pomogą przywrócić prawidłową mikroflorę jelit, ale też pozwolą namnażać się bakteriom probiotycznym (1). Na przykład suplement diety Linex to synbiotyk, który zawiera żywe liofilizowane szczepy bakterii kwasu mlekowego – Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium animalis subsp. lactis. Zaleca się je suplementować w celu prewencji wystąpienia zakażeń układu pokarmowego. Podobny skład zawierają suplementy Trilac i Bactilac, które obniżają pH w przewodzie pokarmowym i umożliwiają rozwój flory jelitowej.

W aptekach dostępny jest również Linex Complex, który wzbogacony został witaminami z grupy B i cynkiem. Ich zadaniem jest wzmocnienie układu immunologicznego, stąd warto po niego sięgać w stanach wzmożonego napięcia oraz podczas wyjazdów, zwłaszcza gdy zmianie ulega strefa klimatyczna.

Czy biegunce podróżnych można zapobiec?

Podstawą w zakresie profilaktyki jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejsze z nich dotyczą spożywania pokarmów i napojów wyłącznie z pewnych źródeł i po obrócone termicznej. Ważne jest też wzmocnienie układu pokarmowego i odpornościowego. W tym celu dobrze jest stosować na kilka tygodni przed podróżą i w jej trakcie odpowiedni preparat, np. Probiotex, Trilac lub Linex. Probiotyk ten nie tylko dostarczy odpowiednią ilość bakterii probiotycznych, ale też stanowi źródło składników istotnych dla układu immunologicznego.

Wybierając się do krajów tropikalnych, warto też odwiedzić lekarza medycyny podróży. Podpowie, na jakie zagrożenia powinniśmy być przygotowani, jakie wykonać szczepienia ochronne oraz co spakować do apteczki. Jest to szczególnie ważne, jeśli chorujemy przewlekle lub na wycieczkę wybieramy się z małymi dziećmi. Są one bardziej niż dorośli narażone na infekcje, ale też ich organizm szybciej się odwadnia w trakcie zakażeń układu pokarmowego.

W przypadku najmłodszych podawanie odpowiednich szczepów bakterii jest więc szczególnie uzasadnione (1). Podstawą jest jednak dobór właściwego preparatu. Dla dzieci przeznaczony jest m.in. suplement 4 Lacti Baby lub Linex. Probiotyk ten podaje się zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych (w celu łagodzenia objawów biegunki).

Dziś świat nie ma ograniczeń. Możemy podróżować w różne jego zakątki i poznawać kulturę ich mieszkańców. Niesie to ze sobą pewne zagrożenia zdrowotne, którym jednak można spróbować zapobiec i które w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Z niczego więc nie trzeba rezygnować, a jedynie wzmocnić organizm i cieszyć się podróżą.

Bibliografia:

  1. Cichy W., Gałęcka M., Szachta P., Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych. Zakażenia. 2010; 6: 2–8.
  2. Wroczyńska A., Nahorski W.L., Profilaktyka cholery i biegunki podróżnych. Zakażenia. 2010; 2: 113–117.