Home Zdrowie Bezdech senny – czym grozi i gdzie leczyć?

Bezdech senny – czym grozi i gdzie leczyć?

Fot.:Mavit

Chrapanie bywa denerwujące, do tego z czasem może przerodzić się w niebezpieczny obturacyjny bezdech senny. Dlatego, zamiast przenosić się do innego pokoju lub kupować zatyczki do uszu, warto poszukać profesjonalnej pomocy i wyleczyć problem.

Chrapanie i bezdech, nocne zmory

Osoby, które chrapią, ich partnerzy oraz pozostali domownicy, zmagają się z przerywanym snem, dużym zmęczeniem w ciągu dnia i irytacją. Niezakłócony niczym sen staje się towarem luksusowym. Niestety, mimo niedogodności, chrapanie często nie jest traktowane jako powód do niepokoju. Pozornie niewinne, może przerodzić się po pewnym czasie w spłycony oddech lub obturacyjny bezdech senny, w skrócie OBS. Chrapanie jest jednym z jego objawów, innym jest przerywany sen, nagłe wybudzenia, poranny ból głowy, ciągłe uczucie zmęczenia i inne. Niedotlenienie związane z bezdechem jest na tyle znaczące, że może doprowadzić do rozwinięcia się takich chorób jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, udar, choroby serca, a nawet depresja. Według Centrum Medycznego MAVIT, na OBS cierpi aż 24% mężczyzn i 9% kobiet, większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że tak „błaha” przypadłość ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie i długość życia.

Każda osoba, która chrapie, może wstępnie sprawdzić, czy jest w grupie ryzyka zapadnięcia na bezdech senny, wypełniając prostą ankietę. Pytania te są zadawane przez lekarzy także przy wstępnej diagnostyce osób zmagających się z nadmierną sennością. Taka ankieta jest umieszczona na stronie internetowej bezchrapania.pl. Odpowiedzi są analizowane przez specjalistów Centrum Medycznego MAVIT i mogą zastąpić wstępną wizytę u lekarza otolaryngologa.

Jak i gdzie można wyleczyć bezdech?

Bezdech senny można skutecznie leczyć i eliminować za pomocą metod nieinwazyjnych, na przykład przez stosowanie aparatów wspomagających oddychanie, a także dzięki zabiegom chirurgicznym w obrębie dróg oddechowych. Każdy pacjent powinien także dążyć do zrzucenia nadwagi, prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia. Popularne i skuteczne aparaty CPAP nakłada się na nos lub nos i usta. Wytwarzają one ciśnienie, dzięki czemu oddech jest głębszy i regularny. Maski są personalizowane – ich kształt i rozmiar dobiera się dla każdego z pacjentów indywidualnie. Ważne jest doświadczenie lekarzy w tym zakresie, dlatego warto wybrać dobry ośrodek leczniczy, jak na przykład Centrum Medyczne MAVIT.

Jeśli zależy ci na profesjonalnej opiece i idealnie dobranym metodom leczenia, bez wahania możesz wybrać Szpital Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach. W 2018 roku tygodnik „Wprost” uznał, że jest to najlepszy prywatny ośrodek, który pomaga swoim pacjentom w dziedzinie otolaryngologii. Lekarze pracujący w Centrum mają duże doświadczenie i korzystają z doskonałego sprzętu i nowoczesnych metod leczenia chrapania i bezdechu sennego. Dzięki odpowiednio dobranej terapii, można podarować sobie i bliskim wiele lat zdrowego, spokojnego snu.