Home Kariera i rozwój AVIGON.pl – videoterapia on-line Nowa droga dla wsparcia zdrowia psychicznego

AVIGON.pl – videoterapia on-line Nowa droga dla wsparcia zdrowia psychicznego

avigon-pic1

Temat psychoterapii od lat wzbudza wiele emocji. Jednocześnie, rozwijająca się w zawrotnym tempie neuronauka pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i obalić wiele mitów związanych z jej zasadnością czy działaniem. Podobnie jak w innych dziedzinach dynamiczny rozwój branży psychoterapeutycznej możliwy stał się dzięki nowym technologiom. Nie dziwi więc fakt, że wkraczają one także nie tylko w obszar monitorowania wyników, ale i sposobów prowadzenia terapii. Na polskim rynku od listopada 2019 roku działa pierwsza polska platforma do videoterapii on-line – Avigon.pl. Polski start-up umożliwia w pełni bezpieczne połączenia video ze specjalistą psychologiem, terapeutą, coachem, trenerem itp. w dowolnym miejscu i czasie. To teraz praktycznie jedyna forma wsparcia dla zdrowia psychologicznego, jaką mamy do dyspozycji.

Wyzwania współczesności

Funkcjonowanie we współczesnym świecie wymaga od ludzi dużo więcej umiejętności społecznych niż w poprzednich stuleciach. Zwłaszcza w dobie koronawirusa. Już wcześniej nieustające pasmo bodźców i komunikatów bombardowało nas praktycznie przez 24/7. A w czasie pandemii nasz system nerwowy i mózg nie nadążają za wymaganiami, jakie narzuciła dzisiejsza rzeczywistość. Ludzie stanęli przed wyzwaniem, jakiego dawno świat nie widział i z jakim wcześniejsze pokolenia nie miały nigdy styczności. Fizyczna izolacja utrudnia normalne funkcjonowanie. Przeciążenie, stres, presja to wszystko rodzi napięcie i bywa, że może się kumulować, niosąc ze sobą ryzyko dla naszego zdrowia, a niekiedy nawet życia. Wyjście z tego zaklętego kręgu może umożliwić skorzystanie z usług specjalisty: psychologa, psychiatry, trenera czy coacha. Nie każdy teraz może wybrać terapię w tradycyjnej formie spotkań czy warsztatów. Dlatego videoterapia to forma wsparcia specjalistycznego, która teraz może być rozwiązaniem dla wielu z nas, zwłaszcza że jak pokazują trendy, od kilku lat na świecie zyskuje ona coraz większą popularność i uznanie.

Videoterapia

To forma niesienia wsparcia specjalistów za pośrednictwem połączenia video. Co decyduje o jej popularności? Przede wszystkim łatwość i wygoda umówienia się na wizytę w trybie on-line, czyli rozmowy z terapeutą w zaciszu własnego domu, pokoju etc. Jak wskazują zagraniczne doświadczenia, wiele spośród osób, które zdecydowały się na skorzystanie z tej formy wsparcia, korzystało z terapii po raz pierwszy w życiu.
Z badania przeprowadzonego przez Megan Jones, PsyD, adiunkt kliniczną, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Stanford University School of Medicine wynika, że studenci, którzy potrzebowali mocniejszego wsparcia w pracy nad zaburzeniami odżywania, częściej szukali osobistej formy pomocy po uczestnictwie w zorganizowanym programie wymagającym pracy z trenerem on-line (Journal of American College Health, 2014). Na wzrost popularności videoterapii z pewnością ma wpływ nowy styl życia i nowy rodzaj konsumenta, jaki on przynosi. Nowe pokolenia przyzwyczajone są do interakcji społecznych z użyciem technologii, to dla nich nie rewolucja, ale standard.

Avigon.pl

Misją, która przyświecała twórcom platformy Avigon.pl, była pomoc wszystkim zainteresowanym w walce z problemami, jakie niesie dzisiejszy świat – „cichymi epidemiami” depresji, zaburzeń odżywiania, wypalenia zawodowego etc. Tak się złożyło, że także może stać się pomocą podczas epidemii koronawirusa. Avigon.pl zrealizował swoją misję poprzez stworzenie możliwości nieograniczonego kontaktu z najlepszymi ekspertami niezależnie od miejsca zamieszkania. Platforma Avigon.pl powstała także z myślą wspierania i uzupełniania tradycyjnych form terapii i konsultacji, realizowanych przez ekspertów z obszarów psychologii, coachingu, mentoringu, doradztwa biznesowego i wielu innych. Portal Avigon.pl to narzędzie, które umożliwia w dobie pandemii dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologicznego praktycznie 24/7.

– Pomysł stworzenia platformy Avigon.pl przyniosło nam samo życie. W dzisiejszych czasach ludzie szukają pomocy i rozwiązania swoich problemów w internecie. Zdałyśmy sobie sprawę, że nie było wcześniej kompleksowego i rzetelnego narzędzia do prowadzenia tego typu konsultacji. Zdecydowałyśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi i tak rozpoczęły się prace nad stworzeniem Avigon.pl. Do budowy narzędzia skłonili nad również, zupełnie nieświadomie, nasi znajomi, wśród których obserwowałyśmy wzrost frustracji związanej z szybkością życia, jakością ich związków, huśtawek nastrojów czy problemów z wypaleniem zawodowym. Każdy z nas potrzebuje w pewnym momencie z kimś porozmawiać, a w dobie pandemii wydaje się to być jedyne bezpieczne dostępne rozwiązanie, zwłaszcza że teraz już na cały etat internet stał się miejscem niemal naturalnym na takie rozmowy – mówi Justyna Ryczko, współtwórczyni platformy Avigon.pl.

Standardy Avigon.pl

Portal Avigon.pl został dopasowany w pełni do wyzwań i specyfiki branży profesjonalnego wsparcia psychologicznego różnego typu. Twórcy Avigon.pl wzięli pod uwagę wszystkie bariery, na jakie często napotykały osoby, które potrzebują tego typu pomocy/usług. Portal Avigon.pl umożliwia odbycie konsultacji on-line z możliwością zachowania pełnej anonimowości (nie trzeba się rejestrować, wystarczy płatność metodą BLIK). Wszystkie połączenia video są szyfrowane i tym samym w pełni bezpieczne. Każdy specjalista, który jest zarejestrowany na platformie, przechodzi proces weryfikacji, zanim będzie mógł oferować swoim pacjentom wsparcie z pomocą technologii szyfrowanych połączeń Avigon.pl.

Jak zacząć?

Wystarczy, że osoby zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia wybranego specjalisty wejdą na stronę www.avigon.pl i wpiszą w wyszukiwarkę rodzaj problemu (np. stres) albo specjalisty (np. coach), z którym chcą pracować oraz zaznaczą zakres terminów, jaki ich interesuje. Po kliknięciu „enter” pojawi się lista ekspertów, którzy zajmują się wybranymi przez osobę zainteresowaną zagadnieniami. Na temat każdego specjalisty udzielającego konsultacji przez Avigon.pl klienci znajdą w opisie wszystkie niezbędne informacje związane z jego kompetencjami, doświadczeniem etc. Na tej podstawie osoba zainteresowana odbyciem konsultacji może podjąć decyzję o wyborze osoby do współpracy i po wybraniu terminu opłacić sesję. Co ważne, tylko na platformie Avigon.pl ceny usług są zróżnicowane, bo indywidualnie ustalają je specjaliści. Dzięki temu mamy szansę skorzystać z tańszych usług eksperta z mniejszego miasta mimo tego, że mieszkamy w Warszawie.

– Znoszenie barier psychicznych, fizycznych, finansowych, ale też tych logistycznych to główna myśl, jaka towarzyszyła nam od samego początku tworzenia platformy Avigon.pl. Cieszę się, że teraz w tym szczególnie trudnym czasie ludzie mają alternatywę dla tradycyjnych, teraz praktycznie niedostępnych, form wsparcia zdrowia psychicznego – mówi Małgorzata Głowacka- Pędras, druga ze współzałożycielek Avigon.pl.

Kto za tym stoi?

Twórczyniami portalu Avigon.pl są dwie bizneswoman z dyplomem psychologa biznesu – Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko. Połączyła je wspólna pasja do psychologii oraz długoletnie doświadczenie zdobyte w trakcie pracy zawodowej w biznesie. Praktyka w pracy z ludźmi, obserwacja ich problemów i zachowań w sytuacjach prywatnych oraz w środowisku zawodowym zaowocowały wspólnym pomysłem stworzenia portalu internetowego do prowadzenia konsultacji on-line – Avigon.pl.

Więcej informacji: www.avigon.pl