Home Zdrowie Atak dny moczanowej

Atak dny moczanowej

9

Dna moczanowa jest schorzeniem, które atakuje zazwyczaj mężczyzn po 40 roku życia. Tak naprawdę jednak w pojedynczych przypadkach może przytrafić się właściwie każdemu, kto tylko ma ku temu predyspozycje. Istotne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zwalczać nadmiar kwasu moczowego, co w efekcie sprawia zmniejszenie intensywności ataków dny moczanowej oraz zwiększenie przerw między poszczególnymi atakami. Jak jednak radzić sobie, gdy atak dny moczanowej zdarza się choremu?
    
Kiedy dna moczanowa atakuje?

Dna moczanowa u dzieci zdarza się niezwykle rzadko, podobnie jak i dna moczanowa w ciąży. Ogólnie kobiety są dwudziestokrotnie mniej narażone na ataki dny w porównaniu z mężczyznami. Pierwsze ataki zazwyczaj mają miejsce po 40. roku życia, jednak im wcześniej występują, tym gorszy i cięższy jest ich przebieg. Atak dny moczanowej jest efektem odkładania się kryształów moczanowych na stawach – wskutek ciągłego poruszania stawami, uszkadzają one tkankę, prowadząc do rozwijania się stanu zapalnego.

Dna moczanowa zazwyczaj rozwija się wraz z atakiem w nocy, albo we wczesnych godzinach porannych. Wynika to z pracy organizmu, który wówczas jest najbardziej narażony na wszelkie uszkodzenia i infekcje. Atak może trwać zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Każdorazowo niezbędne jest zgłoszenie tego faktu lekarzowi, jako że przy długotrwałym leczeniu dny moczanowej istotne jest, aby wiedzieć w jakich okolicznościach występują poszczególne ataki.

Leczenie ataku dny moczanowej u osób dorosłych

Zazwyczaj dna moczanowa objawia się atakami u osób dorosłych, które wcześniej cierpiały na hiperurykemię. Wówczas postępowanie jest dwutorowe. Z jednej strony podawane są leki, które pozwalają na obniżenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Z drugiej strony niezbędne jest wprowadzenie leków, dzięki którym stan zapalny w organizmie zostanie zaleczony. Zazwyczaj są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które odnoszą bardzo dobre skutki w zwalczaniu infekcji spowodowanych dną moczanową. W innych przypadkach stosowane są sterydy, jeśli pacjent wymaga podania tego typu leków.

Atak dny u dzieci i ciężarnychInaczej jest w przypadku, gdy dna moczanowa atakuje kobiety ciężarne oraz dzieci. U kobiet ciężarnych niemożliwe jest podawanie większych dawek leków przeciwzapalnych czy przeciwgorączkowych, a także leków na obniżenie kwasu moczowego we krwi. Z tego powodu zazwyczaj stosuje się naturalne metody walki ze stanem zapalnym, poprzez praktykowanie okładów z lodu czy chrzanu. Podobnie postępuje się u dzieci, tutaj jednak można podawać delikatne, przeznaczone dla danej grupy wiekowej leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, jeśli jest taka potrzeba.

Dieta i płyny przy dnie moczanowej

Niezbędne w każdym przypadku występowania dny moczanowej jest prowadzenie odpowiedniej diety. Zarówno w przypadku osób przyjmujących leki jak i tam, gdzie przyjmowanie leków nie jest możliwe, właściwa dieta reguluje ilość kwasu moczowego we krwi. Należy unikać tłustych mięs i serów oraz rzeczy smażonych. Zamiast tego można spożywać chude mięsa i twarogi, zaś dania przyrządzać na bazie pieczenia, grillowania czy duszenia i gotowania na parze.

Każdy chory, który cierpi na ataki dny moczanowej, powinien spożywać dużo wody. U osób dorosłych zaleca się nawet do trzech litrów dziennie – pozwala to na usuwanie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu oraz rozrzedzanie go we krwi. Osoby dorosłe, które mogą spożywać alkohol, powinny ograniczyć to spożycie. Mocną kawę i herbatę warto zastąpić herbatkami ziołowymi oraz rozmaitymi, sprawdzonymi naparami.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl – Dna moczanowa bez tajemnic – przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.