Home Zdrowie Alkoholizm białych kołnierzyków – wpływ pracy na uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm białych kołnierzyków – wpływ pracy na uzależnienie od alkoholu

adult-alcohol-bar-274192

Mają pracę, rodzinę, dom i dostatnie życie. Otoczenie postrzega ich jako porządnych ludzi i darzy ogromnym uznaniem. W końcu lata studiów na najlepszej uczelni i prestiżowy zawód zobowiązuje. Jednak takie życie jest również obarczone ryzykiem. Ciągły stres nierzadko prowadzi do wielu lęków i depresji, a stamtąd droga do uzależnienia jest bardzo krótka.

Ukryty alkoholizm – najgorszy wróg

Nie tak łatwo rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika. Ponadto sami uwikłani w problem nie lubią tego określenia. Według nich uzależnienie zawsze jest takie samo i nie powinno być segregowane na łatwe i trudne do ukrycia. Co więcej, im lepiej alkoholik gra przed światem, tym większy koszmar przeżywa – z takiego stanu trudno się wyrwać. Im jest się wyżej, tym bardziej bolesny będzie upadek.

Jak praca wpływa na uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest sposobem na ucieczkę od problemów. Idealna praca nie gwarantuje ich braku, wręcz przeciwnie. Im wyższe stanowisko, tym większa odpowiedzialność za innych ludzi. Nie każdy potrafi wytrzymać wiele lat pod presją i z nadgodzinami.

Zaczyna się niewinnie. Jedno piwo po powrocie z pracy – ma pomóc w relaksie, wyłączeniu myślenia, lepszym śnie. Później ilość wypijanego trunku stopniowo się zwiększa. Przyjaciele nie zauważają, ponieważ przymyka się oko na picie alkoholu wysokiej jakości. Z uzależnieniem kojarzy się tylko przysłowiowy menel i najtańsze piwo z dyskontu. Warto wcześniej dowiedzieć się jak rozróżnić nałogowy alkoholizm od popijania.

Tymczasem uzależnienie przybiera na sile i wymaga od osoby coraz więcej. Trudniej się pozbierać po szalonym weekendzie, a ukrywanie gorszego samopoczucie wymaga jeszcze więcej energii niż dotychczas. W takiej chwili dobrze pamiętać, że najlepszym wyjściem będzie udanie się do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu w Krakowie lub innym dużym mieście, gdzie łatwiej o anonimowość.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – czym dokładnie jest?

Alkoholizm wysokofunkcjonujący został oddzielony od jego klasycznej formy, ponieważ jest o wiele trudniejszy do rozpoznania. Zazwyczaj w grupie znajdują się osoby wykonujące prestiżowe zawody: prawnicy, lekarze, nauczyciele czy księża. W tym przypadku utrudniona jest także terapia uzależnień – w Krakowie i Warszawie notuje się, że więcej niż 50% terapii kończy się niepowodzeniem. Od czego zależy przebieg leczenia? Najczęściej od tego, czy chory jest świadomy swojej dolegliwości. Musi chcieć poddać się terapii i wyjść z nałogu, a przede wszystkim osiągnąć stan abstynencji dla siebie, nie żony albo kolegi.

Objawy abstynenckie, czy występują w alkoholizmie wysokofunkcjonującym?

Chociaż alkoholizm zazwyczaj wygląda tak samo, to jego wysokofunkcjonująca forma może przebiegać nieco inaczej. Część uzależnionych może nie odczuwać typowych objawów odstawienia, czyli:

  • drżenia mięśni;
  • nadciśnienia;
  • nudności;
  • problemów ze snem;
  • drażliwości;
  • lęków.

Brak objawów abstynencyjnych może znacznie ułatwiać ukrywanie swojej choroby, jednak wysokofunkcjonujący także przechodzą przez wszystkie fazy choroby alkoholowej. Pracując i nie wyłamując się z dotychczasowych społeczności, zaczynają od przypadkowego picia. Te z czasem zmieniają się w niekontrolowane picie połączone ze sporadycznymi lukami w pamięci. Wielodniowe ciągi alkoholowe to dopiero objaw ostatniej fazy – przewlekłej.

Skutki alkoholizmu, czyli prawdziwy wstrząs dla otoczenia i chorego

Specjaliści są zdania, że większość pozytywnie zakończonych terapii wzięła się z przełomu w życiu chorego, za którym stał ogromny wstrząs w jego życiu. Utrata pracy, rodziny, przyjaciół i domu – często dopiero to budzi alkoholika z letargu. Według badań aż 94% chorych ma zaburzone życie rodzinne, jednak o wiele mniej stosuje w stosunku do niej przemoc (57%).

Nie czekaj na rozwój wydarzeń, jeśli zauważyłeś objawy choroby alkoholowej i masz siłę z nimi walczyć. Terapeuci działają anonimowo, a spotkania z nimi pomagają poradzić sobie z wieloma problemami, również tymi niealkoholowymi – np. można zgłosić się na leczenie odwykowe od narkotyków.