Home Zdrowie Alergia, typy i objawy Alergia, typy i objawy

Alergia, typy i objawy Alergia, typy i objawy

Medical doctor drawing allergy on the virtual screen.

Lista antygenów, które mogą wywołać alergię jest długa niczym Wielki Mur Chiński. Można je podzielić na kilka grup, a co za tym idzie zakwalifikować do konkretnego rodzaju alergii.

– Alergia wziewna

To alergia, która dotyczy głównie układu oddechowego. Jest to reakcja na alergeny przedostające się do organizmu razem z powietrzem. Wśród najczęstszych alergenów są pyłki roślin, kurz (roztocza), zarodniki grzybów oraz lotne substancje chemiczne. Jej główne objawy początkowo można pomylić z typowym przeziębieniem, gdyż towarzyszy jej katar, kaszel oraz kichanie. Osoby zmagające się z alergią wziewną nie powinny lekceważyć objawów. Nieleczona może przekształcić się w astmę i ciężkich stanów zapalnych dróg oddechowych.

– Alergia na lekarstwa

Ten rodzaj alergii często bywa szczególnie zaskakujący – bierzemy lekarstwo i zamiast nam się polepszyć, przeżywamy prawdziwe chwile grozy. Alergia może wywołać dreszcze, panikę, duszności, a nawet doprowadzić do anafilaksji (ostrej reakcji organizmu zakończonej zapaścią). W niektórych przypadkach może stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia człowieka. Alergię wywołują konkretne lekarstwa – najczęściej antybiotyki i środki przeciwbólowe. Co ciekawe, do tego typu alergii może doprowadzić również zjedzenie mięsa zwierzęcia, które faszerowano antybiotykami.

– Alergia na jad owadów

Jej sprawcą są najczęściej pszczoły i osy. Pół biedy, jeśli kończy się na opuchnięciu miejsca okolic użądlenia, silnym swędzeniu, pokrzywce i obrzęku. Czasami towarzyszy jej biegunka i duszności. Bywa jednak, że jad owadów może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie nam udzielona pomoc medyczna. Osoby uczulone na jad owadów powinny szczególną uwagę zwracać podczas picia napojów latem – wystarczy chwila nieuwagi by razem z piwem albo colą połknąć osę.

– Alergia pokarmowa

Te alergie dotyczą uczulenia na takie składniki jak: mleko, gluten i laktoza. Alergie mogą wywoływać m. in. orzechy, ryby, owoce, jaja, czekolada. Dla osoby, która ma alergię pokarmową jest to dość uciążliwe, zwłaszcza w pierwszym okresie zmagania z chorobą. Przede wszystkim trzeba się pilnować z jedzeniem, sprawdzać skład poszczególnych potraw czy produktów. Objawami tego uczulenia są bóle brzucha, pokrzywka oraz kaszel połączony z dusznościami. Istotnym problemem jest jej wpływ ma nawroty zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych.

W przypadku tej alergii uwarunkowanie ma najczęściej swoje korzenie w genach – do pierwszych problemów dochodzi już więc niedługo po narodzinach. Dobrze, jeśli brak tolerancji na dany pokarm z czasem zaniknie. Niestety, w niektórych przypadkach alergia towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

– Alergie kontaktowe

Ten rodzaj alergii dotyczy najczęściej reakcji skóry oraz błon śluzowych poddanych czynnikowi alergizującemu. Jest to jeden z najpowszechniejszych typów uczulenia, dotyczy m. in. kosmetyków (zastosowanych w nich dodatków), leków – smarowideł (do stosowania zewnętrznego), ozdób/biżuterii, barwników, chemii, proszków do prania czy też dodatków do tkanin.

Organizm reaguje najczęściej zaczerwienieniem i swędzeniem w miejscu kontaktu z alergenem.

Źródło: alsos.pl