Home Zdrowie ALERGIA – JAK SOBIE POMÓC?

ALERGIA – JAK SOBIE POMÓC?

schlafende frau

Współczesne społeczeństwo w coraz większym procencie cierpi na wszelkiego rodzaju alergie (wziewne, kontaktowe, pokarmowe itd.) co może być wynikiem wielu czynników. Część naukowców twierdzi, że powodem są zanieczyszczenia pokarmu, powietrza i generalnie dużą ilość chemii w codziennym życiu.

Niestety proces leczenia jest typowo objawowy, bowiem sam proces odczulania o ile jest możliwy przebiega bardzo długo i zwykle nie daje 100% pewności, co do jego skuteczności. Zatem pojawia się pytanie „jak sobie pomóc” by codzienne życie było możliwie spokojne i przyjemne (nawet w okresie wzmożonej alergii).

Jak radzić sobie z alergią? Istnieje szereg produktów, których zadaniem jest ograniczyć negatywny wpływ alergenów na życie, z czego najczęściej spotykanymi są:

1. Pościel antyalergiczna – po nią powinny sięgnąć wszystkie osoby borykające się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego, bowiem wykonane ze specjalnych materiałów, gwarantują ograniczenie lub całkowite uniemożliwienie rozwijania się w nich wszelkiej maści drobnoustrojów alergizujących (typu roztocza). Biorąc pod uwagę, że są to elementy wyposażenie mające bezpośredni kontakt z twarzą, wykorzystanie tej specjalistycznej odmiany pościeli wpływa wprost na poprawę komfortu życia.

2. Specjalistyczne produkty na roztocza – w tym przypadku chodzi o wszelkiego rodzaju produkty w aerozolach, mające służyć do walki z roztoczami, ale także pokrowce na materace, które często są ich siedliskiem (uniemożliwiając ich przedostanie się na pościel, ogranicza się także ich ilość w otoczeniu uczulonego). Ta kategoria obejmuje także kosmetyki dla alergików, których zadaniem jest naturalne odcięcie organizmu (stworzenie bariery ochronnej) od alergenów. Najczęściej są to preparaty w 100% naturalnego pochodzenia.

3. Chemia do sprzątania – jak sama nazwa wskazuje są to środki chemiczne służące do walki z alergenami. Zalicza się do nich specjalne proszki do prania, rękawiczki do sprzątania, a nawet środki do zwalczania pleśni i grzybów będących też częstymi alergenami.

4. Wszelkiej maści urządzenia, takie jak odkurzacze z filtrami True-HEPA, oczyszczacze powietrza, jonizatory/ozonatory itd. Mają one za zadanie fizyczne usunięcie, możliwie jak największej ilości alergenów w pomieszczeniu, w którym pracują. Oczywistą kwestią jest fakt, że ich minimalne stężenie nie wywoła reakcji alergicznej, a nawet jeśli, to nie tak drastycznej jak ich duża ilość.

Źródło:

1. wikipedia.org

2. alsos.pl

3. blog-antyalergiczny.pl