Home Zdrowie Alergia – czy istnieje remedium na chorobę cywilizacyjną XXI wieku?

Alergia – czy istnieje remedium na chorobę cywilizacyjną XXI wieku?

1

Rozwój cywilizacyjny z jednej strony wpłynął na poprawę jakości życia i wyeliminowania niektórych chorób, ale z drugiej strony nieustannie wzrasta poziom zanieczyszczenia środowiska, a w codziennej diecie pojawia się mnóstwo wysoko przetworzonych produktów, pełnych chemicznych substancji, co powoduje, że układ immunologiczny przestaje prawidłowo funkcjonować. Efektem jest m.in. coraz powszechniejsze występowanie alergii.

Na czym polega reakcja alergiczna?

Zadaniem układu immunologicznego jest ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem wirusów, bakterii i innych mikrobów. Właściwie działający układ reaguje wyłącznie w efekcie kontaktu z faktycznym zagrożeniem, co objawia się kaszlem, kichaniem, gorączką itp. Tymczasem w przypadku alergii dochodzi do rozpoznania substancji jako zagrażającej organizmowi, podczas gdy jest ona zupełnie nieszkodliwa. W zależności od rodzaju alergii dochodzi do różnych reakcji alergicznych.

Rodzaje alergii i jej źródła

Do reakcji alergicznej dochodzi pod wpływem obecności substancji uczulającej, czyli alergenu. Rozróżniamy:

Alergie wziewne – stanowią najczęściej rozpoznawany rodzaj alergii. Objawiają się nieżytem nosa, kichaniem, łzawieniem i stanami zapalnymi spojówek. Mogą prowadzić do astmy. Uczulenie wywołują pyłki drzew, krzewów, traw i chwastów, a także rozwijające się w kurzu roztocza.

Alergie pokarmowe – wywołuje je spożywanie określonych produktów. Alergie mogą wywoływać truskawki, brzoskwinie, owoce cytrusowe, orzechy, jajka, owoce morza, jak i wiele innych pokarmów. Objawy to bóle brzucha, wymioty, świąd i obrzęk jamy ustnej, kichanie, chrypka i trudności w oddychaniu. Silne objawy wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Alergie kontaktowe – uczulenie wywołują najczęściej stosowane kosmetyki, proszki i płyny do prania, ale również środki czystości. Występują takie dolegliwości jak świąd i zaczerwienienie skóry, wypryski i obrzęki.

Alergie iniekcyjne – wiążą się ze wstrzyknięciem jadu przez owady żądlące lub jadowite węże, ale również z podaniem leków w formie zastrzyków. W przypadku alergii tego rodzaju często dochodzi do zaburzeń pracy serca, utraty przytomności lub występują trudności z oddychaniem. Bez pomocy lekarskiej może się to zakończyć śmiercią.

Ograniczanie dolegliwości preparatami antyhistaminowymi

Alergie wziewne występują najpowszechniej i najbardziej utrudniają życie, ponieważ trudno uniknąć kontaktu z pyłkami, gdy wszystko kwitnie. Z pomocą przychodzą preparaty antyhistaminowe takie jak Allegra, które chronią przed występowaniem objawów alergii i nie powodują senności lub obniżenia poziomu koncentracji. Na stronie http://www.alergia-allegra.pl/ można znaleźć wszystkie potrzebne informacje o alergii oraz o lekach antyhistaminowych. Warto wybierać preparaty II generacji, które nie mają dużego wpływu na centralny układ nerwowy – w przeciwieństwie do leków I generacji, które powodują szereg niepożądanych objawów. Aktualnie można cieszyć się dobrym samopoczuciem nawet w okresie intensywnego pylenia roślin. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego leku, co też należy skonsultować z lekarzem.