Home Lifestyle Akcesoria niezbędne na basenie

Akcesoria niezbędne na basenie

swimming-pool-830505_1280

Nigdy nie jest za późno na to, by zacząć pływać. Tym bardziej, że jest to sport bezpieczny i zdrowy dla osób w każdym wieku, a także z wadami postawy lub zwyrodnieniami w układzie kostno-stawowym. Jeśli zatem chcesz zacząć prowadzić nieco zdrowszy tryb życia i zdecydowałeś się na pływanie, dowiedz się, jakie akcesoria na pewno przydadzą Ci się podczas wizyt na basenie.

Strój kąpielowy

Strój kąpielowy to podstawa komfortu podczas aktywności w wodzie. Od doboru odpowiedniego stroju zależy to, czy Twoje ruchy w wodzie będą swobodne i efektywne. Bardzo ważny jest również dobór materiału. Pamiętaj o tym, że chlor rozpuszczony w wodzie na pływalniach niekorzystnie oddziałuje na tkaniny. Dlatego warto wybrać kostium kąpielowy z materiałów chloroodpornych. Ich żywotność będzie znacznie dłuższa, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Kąpielówki dla mężczyzn

Panowie mają dość prosty wybór. W ich przypadku najlepiej egzamin zdają klasyczne slipy lub trunki – czyli krótkie, dobrze dopasowane do ciała szorty kąpielowe. Obecnie jest to najchętniej wybierany przez mężczyzn krój kąpielówek. Natomiast szersze i dłuższe spodenki kąpielowe lepiej sprawdzają się jako strój kąpielowy w otwartych akwenach, ponieważ podczas pływania nie gwarantują pełnej swobody, a niektóre pływalnie nawet zabraniają kąpieli w tego typu kąpielówkach. Watershorty na plaży lub nad jeziorem są również

Stroje kąpielowe dla kobiet

W przypadku pań wybór jest nieco trudniejszy, ponieważ kostium powinien być dobrze dobrany do sylwetki ciała. Na szczęście stroje kąpielowe damskie dostępne są dzisiaj w bardzo wielu krojach, dlatego każda kobieta może bez problemu wybrać kostium, który jej odpowiada. Podczas wyboru zwróć uwagę na:

  • szerokość ramiączek,
  • wycięcie w biodrach,
  • utrzymywanie biustu,
  • możliwość regulacji szerokości kostiumu.

Do pływania zdecydowanie polecane są kostiumy jednoczęściowe.

Czepek

Czepki to na większości pływalni obowiązkowe akcesorium. Odgrywają one bardzo ważną rolę, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń, takich jak włosy czy łuszcząca się skóra głowy. Ponadto czepki pływackie wykonane z silikonu ograniczają kontakt włosów z wodą. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla osób z wrażliwą skórą na głowie oraz tych, które cierpią na łamliwość lub wypadanie włosów.

Okulary

Kontakt oczu z chlorowaną wodą wywołuje bardzo nieprzyjemne szczypanie. Dlatego konieczne jest używanie szczelnych okularów pływackich. Niezwykle istotna jest również dobra widoczność, szczególnie kiedy z toru na basenie korzysta kilka osób. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, by okulary posiadały powłokę anti-fog, która zapobiega osadzaniu się pary. Dla osób pływających rekreacyjnie lepsze są okulary miękkie, które posiadają wygodne uszczelki i nie uwierają w okolice oczodołów.

Klapki

Wilgotna posadzka to środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą powodować choroby skóry stóp. Ponadto podczas chodzenia boso łatwo o poślizgnięcie, którego efektem mogą być upadek i bolesne kontuzje. Miękkie klapki z antypoślizgową podeszwą to recepta na obydwa problemy.

Ręcznik

Najlepiej szybkoschnący ręcznik z mikrofibry. Jego ogromną zaletą jest to, że jest lekki i zajmuje mało miejsca w torbie. Ponadto bardzo dobrze zbiera wodę z ciała.

Co jeszcze może przydać się na basenie?

Oprócz wymienionych akcesoriów, które są w zasadzie niezbędne, komfort przebywania na pływalni podniosą również:

  • zatyczki do uszu i do nosa,
  • akcesoria do nauki pływania, np. deski, ósemki,
  • wiosełka i płetwy.

Jeśli zatem spędzasz na basenie dużo czasu albo zależy Ci na osiąganiu coraz lepszych wyników w pływaniu, możesz sięgnąć również po tego typu akcesoria.