Home Lifestyle 7 rodzajów kieliszków, które musisz znać

7 rodzajów kieliszków, które musisz znać

fot.: Fotolia

Uczestnicząc w przyjęciu lub uroczystej kolacji łatwo zauważymy, że niemal każdy rodzaj alkoholu spożywa się przy użyciu innego szkła. Nie bez przyczyny – dobór kieliszka ma przecież zasadniczy wpływ na smak trunku! Kieliszek do koniaku skonstruowany jest tak, by trzymająca go dłoń ogrzewała napój, uwalniając tym samym jego pełen aromat. Z kolei kieliszek do wódki powinien być zmrożony. Nic dziwnego, że często trudno nam zorientować się w poszczególnych rodzajach szkła. Prezentujemy więc 7 rodzajów kieliszków, które każdy z nas powinien umieć rozpoznać:

1. Kieliszek do szampana

kieliszek-do-szampana

Kieliszki do szampana powinny być smukłe i wysokie – zapobiega to uciekaniu gazu, dzięki czemu dłużej możemy delektować się intensywnym smakiem. Wyróżniamy trzy typy takich kieliszków: flety, tulipany i pucharki. Te ostatnie, zwane też czarkami, są bardziej płaskie i szerokie – uchodzą za najstarszy typ kieliszka do szampana, który z czasem został wyparty przez flety.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo podany szampan musi być schłodzony. Aby go zatem zbyt szybko nie rozgrzać, powinniśmy trzymać kieliszek za nóżkę. Kieliszek napełniamy szampanem do ¾ wysokości.

2. Kieliszek do wina czerwonego

kieliszek-do-wina-czerw

W przeciwieństwie do kieliszków do szampana, te do wina trzymamy za kielich, nie za nóżkę – mówi Danuta Walczak, ekspert sklepu florinaagd.pl. – Są one wykonane są z cienkiego szkła i posiadają obszerną, pojemną czaszę – pełniejszy aromat czerwonych win potrzebuje więcej miejsca, aby się rozprzestrzenić, szersza czasza kieliszka umożliwia jego uwolnienie i zebranie u wylotu. Czaszę napełniamy maksymalnie do połowy. Naukowo potwierdzono, że kształt kieliszka ma wpływ na wydobywanie aromatu z trunku, co więcej – potrafi mieć również wpływ na to, jak odczuwamy smak wina. Wyposażenie każdej kuchni powinno zawierać przynajmniej dwa kieliszki do wina.

3. Kieliszek do wina białego

kieliszek-do-wina-bialego

Kieliszek do wina białego wyglądem przypomina tulipan. Posiada cienką i smukłą nóżkę oraz zwężający się ku górze kielich. Kieliszek do wina białego jest znacznie mniejszy niż ten do wina czerwonego, jego objętość zazwyczaj oscyluje w granicach 100 mililitrów.

Białe wina dzielą się na słodkie i wytrawne – te pierwsze idealnie pasują do deserów, ciast oraz owoców. Wytrawne białe wina będą natomiast idealnie komponowały się z daniami obiadowymi, szczególnie rybą lub drobiem oraz sałatkami.

4. Kieliszek do whisky

szklanka-do-whisky

Wyglądem przypomina bardziej szklankę, zaliczany jest jednak do kieliszków. Posiada bardzo grube, ciężkie dno i ścianki ustawione do siebie równolegle. Nieodłączny jest także szeroki otwór – musi on umożliwić dodanie wielu kostek lodu – to z nimi napój ten jest podawany najczęściej, mimo że według producentów powinno się serwować go z chłodną wodą. Whisky uznawana jest za najszlachetniejszy napój alkoholowy.

5. Kieliszek do drinków

kieliszek-do-martini

Najbardziej charakterystycznym elementem kieliszka do drinków jest jego rozszerzająca się czasza, która największą średnicę uzyskuje u wylotu. Kieliszki te mogą przyjmować bardzo wymyślne kształty, które gustownie komponują się z kolorowymi napojami wewnątrz. Napełniamy je zazwyczaj niemal do brzegu. Często posiadają one również stożkową nóżkę – mówi Danuta Walczak z florinaagd.pl.

6. Kieliszek do koniaku

kieliszek-do-koniaku

Takie same kieliszki stosuje się również do brandy. Kielich zwęża się u góry, a kształtem przypomina tulipan. Nóżka powinna byś jak najmniejsza, jednak jak najlepiej wyprofilowana i ozdobiona. Do kieliszka nalewamy niemal śladową ilość trunku – około 30 mililitrów. Pijąc z bezbarwnego kieliszka trzymamy go za czaszę otwartą dłonią, dzięki czemu koniak lub brandy delikatnie się podgrzeją, co uwalnia pożądany słodki aromat.

7. Kieliszek do wódki

kieliszek-do-wodki

Na rynku możemy znaleźć zarówno kieliszki do wódki na nóżce, jak i bez niej. W tych drugich podajemy wyłącznie wódki czyste, natomiast w kieliszkach z nóżką możemy zaserwować również wódki gatunkowe. W dobrym guście będzie podanie wódki w kieliszkach zmrożonych – otrzymamy wtedy pogłębiony efekt smakowy. Nie powinno się natomiast nalewać wódki po sam brzeg kieliszka – powinniśmy pozostawić około 4 milimetry wolnej przestrzeni. Organizując wieczór sylwestrowy samodzielnie powinniśmy obowiązkowo posiadać zestaw kieliszków do wódki.

To oczywiście nie wszystkie rodzaje kieliszków, jednak z wymienionymi w tekście rodzajami spotkamy się zdecydowanie najczęściej. Jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie na naszych gościach lub zabłysnąć w towarzystwie, warto, byśmy przyswoili sobie tę wiedzę i wyposażyli odpowiednio naszą kuchnię – dzięki temu zyskamy gwarancję, że uroczysta kolacja lub przyjęcie będą naprawdę udane.