Home Lifestyle 6 rzeczy, które lepiej ustalić, zanim zamieszkasz z partnerem

6 rzeczy, które lepiej ustalić, zanim zamieszkasz z partnerem

Young couple with credit card shopping online at digital tablet

Poznajesz świetnego faceta i wiesz, że to ten jedyny! Romantyczne kolacje przy świecach, weekendowe wypady za miasto, pierwsze wspólne wakacje… Jeśli zaczynacie myśleć o wspólnym zamieszkaniu, związek robi się poważny. Zanim jednak przejdziecie do tej fazy, zadajcie sobie tych sześć pytań.

Określenie oczekiwań wobec wspólnego życia z partnerem oraz szczera rozmowa to klucz do uniknięcia rozczarowań i nieporozumień. Sprawdź, czego warto dowiedzieć się o sobie już na początku znajomości.

1. Wspólne bankowe konto osobiste, czy dwa osobne?

Zanim zaczniecie razem mieszkać, koniecznie omówcie kwestie domowego budżetu. Jak będziecie zarządzać finansami? Kto będzie płacił rachunki? Czy wolicie mieć w banku jedno konto osobiste z dwiema kartami płatniczymi, czy może każde z was wolałoby indywidualny rachunek? To bardzo ważna i delikatna kwestia, którą dobrze jest omówić już na początku związku.

2. Czy chcecie mieć dzieci?

To właściwie jeszcze bardziej kluczowa kwestia, niż punkt pierwszy. Oczywiście, wypytywanie partnera już na pierwszej randce o choroby genetyczne w jego rodzinie oraz najpiękniejsze jego zdaniem imiona dla dzieci może spowodować, że nigdy nie dojdziecie do etapu wspólnego mieszkania ale… im szybciej sprawdzisz, czy macie w tej kwestii wspólne stanowisko, tym lepiej.

3. Mieć czy być?

Czy twój partner wydaje pieniądze lekką ręką, czy może woli chomikować wszystkie oszczędności? Wspólne podejście do oszczędzania, zarabiania i wydawania pieniędzy nie jest konieczne, jednak bardzo trudno dogadać się z partnerem prezentującym poglądy różniące się od twoich o 180 stopni. Jeśli ty wychowałaś się w domu, gdzie brakowało gotówki, a twój partner wydaje wszystkie zarobione pieniądze bez najmniejszej refleksji i nie chce oszczędzać, może być bardzo trudno wam się dogadać. Lepiej od razu ustalcie rozdzielność majątkową i ewentualnie załóżcie osobne konto osobiste na wspólne wydatki.

4. Podejście do zwierząt

Zawsze chciałaś mieć psa lub kota, ale twój partner niekoniecznie? Lepiej wiedzieć to od razu. Podejście do zwierząt nie jest aż tak poważną kwestią, jak planowanie potomstwa, dlatego tę kwestię możesz bez problemu wybadać, zanim przejdziecie do poważniejszej fazy znajomości.

5. Pedant czy bałaganiarz?

Czy twój partner lubi porządek, czy może w życiu wciąż towarzyszy mu „artystyczny nieład”? Co do tego zyskasz pewność dopiero, gdy zamieszkacie razem, jednak warto zawczasu wiedzieć, na co powinnaś być przygotowana.

6. Rola rodziny w codziennym życiu

Być może rodzice twojego partnera są najwspanialszymi ludźmi, jakich spotkałaś od lat, ale nie zawsze oznacza to, że masz ochotę spędzać z nimi każde niedzielne popołudnie. Zanim związek przejdzie do fazy „zamieszkajmy razem” upewnij się, że nie będziesz musiała przeznaczać każdego weekendu na gotowanie rosołu z kury, by podjąć na obiedzie rodzinę partnera.