Home Lifestyle 6 kwestii, które musisz wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia OC

6 kwestii, które musisz wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia OC

ubezpieczenie-auta

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musisz wykupić na każdy zarejestrowany pojazd. Sprawdź nasz miniporadnik i dowiedz się, jaki jest ostateczny termin na wykupienie polisy OC, jakie są zasady jej obowiązywania i czy ubezpieczenie OC kupisz od właściciela wraz z używanym samochodem?

1. Do kiedy należy wykupić polisę OC pojazdu?

Ubezpieczenie OC musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu, w którym wygasa Twoja dotychczasowa umowa z ubezpieczycielem. Jest to obowiązek, którego zaniechanie grozi sporą karą finansową. W 2018 roku za brak ważnego OC samochodu w terminie:

  • do trzech dni po rejestracji pojazdu,
  • lub do trzech dni po utracie ważności poprzedniego OC

zapłacisz 20% opłaty karnej. Jeśli jednak brak ważnego OC auta przedłuży się do dwóch tygodni, to zapłacisz już 50% opłaty karnej.

Dowiedz się więcej o oc samochodu na ubsy.pl. Przeczytasz tam m.in. o wyłączeniach odpowiedzialności w OC samochodu.

2. Czy polisę OC pojazdu wykupisz na każdy samochód?

Ubezpieczenie OC musisz wykupić na każdy pojazd, który zarejestrujesz na siebie. Ochroną ubezpieczeniową obejmiesz zatem zarówno samochody nowe, jak i używane. Pamiętaj również o tym, że auto, które stoi przez cały rok w garażu, lub auto niesprawne, które rdzewieje pod domem również musi mieć wykupione obowiązkowe OC. Jedynym sposobem na to, aby nie wykupywać OC dla tych pojazdów, jest ich sprzedaż lub złomowanie i wyrejestrowanie pojazdu.

3. Gdzie obowiązuje OC i kiedy musisz wyrobić Zieloną Kartę?

Ubezpieczenie OC pojazdu, które wykupisz u polskiego ubezpieczyciela, obowiązuje na terenie Polski i wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jeśli masz zamiar wyjechać poza obszar Unii Europejskiej, zatroszcz się o Zielona Kartę. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które funkcjonuje na takich samych zasadach, jak OC, ale poza obszarem UE. Wydanie Zielonej Karty jest przeważnie bezpłatne i dokument ten możesz uzyskać u swojego ubezpieczyciela. Są jednak kraje, dla których wydanie Zielonej Karty jest odpłatne. O wszystkie szczegóły i warunki wydawania tego dokumentu najlepiej zapytaj od razu przy zakupie polisy OC auta.

4. Kupno używanego samochodu razem z ważnym OC?

Jeśli kupujesz samochód używany, zapytaj poprzedniego właściciela o obowiązujące ubezpieczenie OC pojazdu. Poprzedni właściciel sprzedaje bowiem samochód z aktualnym ubezpieczeniem OC. Masz prawo zdecydować, czy będziesz korzystać z aktualnego OC, czy wypowiesz dotychczasową umowę z TU i zawrzesz nową, na dogodnych dla siebie warunkach. Brak wypowiedzenia umowy u ubezpieczyciela oznacza akceptację dotychczasowego OC samochodu i korzystanie z niego aż do końca trwania polisy.

5. Czy warto połączyć kupno ubezpieczenia OC auta z innymi polisami?

Ubezpieczenie OC wykupujesz dla konkretnego samochodu, co oznacza, że ochrona tego ubezpieczenia będzie obejmowała również i innych kierowców, którzy będą prowadzili auto. Ubezpieczenie to nie obejmuje jednak ochroną naprawy zniszczeń, które powstaną w Twoim samochodzie. Do pełnej ochrony warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenia jakim są AC i assistance. Pamiętaj, aby zapytać ubezpieczyciela o dodatkowe polisy, ponieważ pakiety pozwalają uzyskać korzystniejszą cenę ich zakupu.

6. Czy badania techniczne auta mają wpływ na wykupienie OC?

Stan techniczny Twojego auta nie ma wpływu na obowiązkowy zakup polisy OC. Samochód, który nie ma zaktualizowanych badań technicznych, również powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli nie masz ważnego przeglądu technicznego, a posiadasz wykupione OC pojazdu, to w razie wypadku z Twojej winy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanej osobie. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z posiadania aktualnego przeglądu technicznego. Miej na uwadze to, że jeśli Ty ulegniesz wypadkowi powstałemu nie z Twojej winy, ubezpieczyciel może zwrócić uwagę na zły stan techniczny Twojego auta, co przełoży się na wysokość kwoty odszkodowania.