Home Lifestyle 5 powodów, dla których powinieneś nabyć kamizelkę odblaskową

5 powodów, dla których powinieneś nabyć kamizelkę odblaskową

Little boy is going to cross zebra crossing where red car is approaching. Child is wearing yellow reflective vest and jacket with reflective strips because of safety.

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego rowerzysty i pieszego. Wystarczy jednak rozejrzeć się dookoła, by stwierdzić, że zdecydowana większość z nas wciąż jeszcze nie przywiązuje dostatecznej uwagi do dobrej widoczności. Noszenie odblasków znacznie zmniejsza ryzyko wypadku i nie tylko. Oto 5 powodów, dla których warto kupić kamizelkę odblaskową.

Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, mgła to szczególnie niesprzyjające warunki na drogach. Piesi, rowerzyści czy motocykliści są szczególnie narażeni na ryzyko wypadku. Nawet przy dozwolonej prędkości kolizja często kończy się pobytem w szpitalu i długą rehabilitacją.

Z badań prowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że ponad połowa ankietowanych nigdy nie nosi odblasków, a kolejne 40% robi to czasami lub rzadko. Informacji tych nie wolno lekceważyć. W 2014 roku w wypadkach z udziałem pieszych zginęło aż 1116 osób. Przyczyną wielu z nich była m.in. zła widoczność dla nadjeżdżających kierowców. (Raport „Piesi 2015”, KRBRD).

1. Kamizelka ostrzegawcza zwiększa widoczność w trudnych warunkach

Eksperci podkreślają, że idąc poboczem czy poruszając się rowerem w ciemnym ubraniu jesteśmy widoczni dla kierowcy samochodu z odległości zaledwie 20 metrów. To zbyt mała odległość, by kierowca miał czas na wykonanie jakiegokolwiek manewru, który pozwoli mu uniknąć kolizji. W kamizelce odblaskowej dystans ten zwiększa się aż 7-krotnie i jest to dostateczna odległość, by dać kierującemu pojazdem czas na zmniejszenie prędkości lub ominięcie pieszego – wyjaśnia ekspert z portalu kamizelkiodblaskowe.com.pl.

2. Odblaski dla dzieci uczą dobrych nawyków i poprawiają bezpieczeństwo

Stare przysłowie mówi: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Nosząc odblaski, uczymy dzieci dobrych nawyków na przyszłość. Poza tym uczniowie samodzielnie docierający do szkoły narażeni są na szczególne niebezpieczeństwo. Ich niewielki wzrost, ruchliwość, nierzadko brawura i brak umiejętności przewidywania zdarzeń drogowych sprawiają, że łatwo o wypadek. Dobra widoczność najmłodszych, którą zapewniają kamizelki odblaskowe dla dzieci, powinna być priorytetem dorosłych opiekunów i rodziców.

3. Kamizelka ostrzegawcza pozwala uniknąć mandatu

Niefrasobliwość uczestników ruchu drogowego wziął sobie do serca ustawodawca, który w odgórny sposób postanowił zadbać o nasze bezpieczeństwo. Od 2014 roku noszenie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe dla wszystkich poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Warto o tym pamiętać, bo jej brak może skończyć się madatem. Jednak to nie wizja kary powinna przekonywać nas do kamizelki odblaskowej. Tu liczy się przede wszystkim dobra widoczność na drodze i tym samym własne bezpieczeństwo.

4. Kamizelki odblaskowe są niezbędne w aucie

Woman Calling For Emergency Help After Accident

Kamizelka odblaskowa dla dorosłych przyda się też w samochodzie. Wprawdzie jej posiadanie nie jest w tym przypadku obowiązkowe (inaczej niż np.: w Niemczech, Austrii, Czechach, Włoszech i Hiszpanii, gdzie za brak kamizelki zapłacimy karę), ale dla własnego bezpieczeństwa warto się w nią zaopatrzyć. Wyruszając w trasę, nikt nie zakłada wypadku, konieczności udania się po pomoc czy drobnej naprawy auta na poboczu. W takich sytuacjach dobra widoczność też może uchronić nas przed wypadkiem, o ile oczywiście kamizelkę pozostawimy pod ręką, a nie wrzucimy na sam spód bagażnika pod wszystkie bagaże. Dobrze też pamiętać, że kamizelkę powinni mieć wszyscy podróżujący autem, w tym dzieci, na wypadek, gdyby np.: zaszła konieczność opuszczenia samochodu przez wszystkich podróżujących.

5. Jaką wybrać kamizelkę odblaskową?

Kolor kamizelki ma drugorzędne znaczenie. W sklepach można kupić np.: kamizelki ostrzegawcze żółte, pomarańczowe lub czerwono-pomarańczowe. Istotne są odpowiednie właściwości odblaskowe, które gwarantuje norma EN 471.

Warto poważnie potraktować doświadczenia fachowców i nie dyskutować z twardymi faktami. Nikt za nas nie zadba o nasze bezpieczeństwo, a każda kolizja pieszego z samochodem to duże ryzyko wypadku i poważnych konsekwencji zdrowotnych.