Home Design i wnętrze 5 najczęstszych błędów popełnianych przez kupujących zlewozmywak do kuchni

5 najczęstszych błędów popełnianych przez kupujących zlewozmywak do kuchni

kitchen sink interior

Zlewozmywak to podstawowe wyposażenie praktycznie każdej kuchni. Znajduje zastosowanie zarówno podczas zmywania, jak i przyrządzania posiłków czy wykonywania najróżniejszych prac domowych. Aby zlewozmywak optymalnie spełniał wszystkie swoje funkcje, powinien być wybierany w przemyślany sposób. Jakich błędów należy unikać, decydując się na zakup tego praktycznego elementu wyposażenia?

1. Wybór nieodpowiedniego materiału zlewozmywaka

Dobry zlewozmywak powinien posiadać odpowiednie właściwości fizykochemiczne. Zależą one od tworzywa, z którego został wykonany. Ma to szczególne znaczenie w kuchniach, które eksploatowane są wyjątkowo intensywnie. Podstawowym błędem kupujących bywa niestety zignorowanie tej kwestii, przez co zakupiony model nie wykazuje pożądanej odporności na zarysowania i zachlapania, a także korozję – powodowaną zarówno przez wodę, jak i roztwory alkaliczne oraz kwasy.

Do produkcji zlewozmywaków najczęściej wykorzystuje się:

  • stale szlachetne,
  • mieszanki granitowe,
  • emalie
  • oraz tworzywa ceramiczne.

W zależności od indywidualnych potrzeb, warto wybrać materiał na podstawie częstotliwości użytkowania kuchni, regularności czyszczenia wyposażenia czy oczekiwanej trwałości armatury.

2. Złe dopasowanie zlewozmywaka do parametrów kuchni

Nieprzemyślenie kwestii dopasowania wyposażenia do metrażu oraz układu pomieszczenia to błąd, którego nie wolno popełnić. Duże zlewozmywaki dwukomorowe to rozwiązanie mało funkcjonalne w niewielkich kuchniach. W ten sposób zyskać można co prawda obszerniejszą strefę zmywania, jednak powstaje ona kosztem innych stref użytkowych. W takich warunkach szybko okazuje się, że w kuchni brakuje cennego miejsca. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór modelu jednokomorowego z ociekaczem, który da się wykorzystać w formie przedłużenia blatu roboczego. Podobnie wygląda to w sytuacji odwrotnej – nieduże, kompaktowe zlewozmywaki jednokomorowe nie sprawdzą się w rozległym pomieszczeniu o dużej przestrzeni użytkowej.

3. Nieprzemyślenie kwestii lokalizacji zlewozmywaka

Dopasowanie rozmiarów zlewozmywaka do wielkości pomieszczenia to nie jedyna kwestia wynikająca z konieczności dobrego wkomponowania armatury w projekt kuchni. Nie bez znaczenia pozostaje bowiem ustawienie mebli. Zlewozmywak powinien być tak dobrany, aby po zamontowaniu nie przylegał bezpośrednio do zabudowy lub ściany – może to znacząco ograniczyć swobodę i wygodę użytkowania. Warto postawić na rozwiązanie ergonomiczne, czyli wybranie modelu idealnie pasującego do położenia między lodówką, a kuchenką. Zlewozmywak najlepiej więc kupić dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu projektu pomieszczenia kuchennego. W ten sposób można mieć pewność, że jego lokalizacja zapewni pełen komfort użytkownikom.

4. Wybór zlewozmywaka dwukomorowego bez uwzględnienia innych elementów wyposażenia kuchni

Zlewozmywak dwukomorowy jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Zajmuje jednak sporo miejsca na blacie, nawet w stosunkowo dużych kuchniach. Dodając do tego inne elementy wyposażenia, utracić można znaczny obszar użytkowy mebli kuchennych. Dotyczy to zwłaszcza największych, a przy tym trudnych do przeniesienia rzeczy – np. zmywarek. Dawniej nie były one tak rozpowszechnione. Ich funkcje doskonale spełniały właśnie zlewozmywaki dwukomorowe, które wciąż nadają się do składowania, namaczania oraz mycia brudnych naczyń, a także oddzielania żywności. Jeżeli jednak w strefie użytkowej kuchni znajdzie się zmywarka, lepszym rozwiązaniem może być wybór armatury o mniejszych gabarytach. W ten sposób zyskać można więcej miejsca na blat roboczy, a tym samym efektywniej korzystać z funkcjonalności kuchni.

5. Nietrafione dopasowanie zlewozmywaka do stylu kuchni

Kwestie praktyczne to nie wszystko. Przy wyborze zlewozmywaka, warto poświęcić nieco uwagi także jego formie. Trafny dobór tego elementu może znacząco wzbogacić estetykę kuchni, a tym samym wpłynąć na jej całościowy odbiór. Aby nie popełnić błędu aranżacyjnego przy zakupie, warto samodzielnie zapoznać się z najnowszymi trendami wnętrzarskimi lub zasięgnąć porady eksperta. Znalezienie armatury o odpowiedniej stylistyce nie powinno jednak stanowić problemu.

Gdzie szukać zlewozmywaków kuchennych?

Zróżnicowaną ofertę zlewozmywaków kuchennych posiada firma Prima Gran. Ich zaletą jest zarówno ogromna funkcjonalność, jak i ponadczasowy design. W serwisie primagran.pl znaleźć można nie tylko zróżnicowane pod względem stylistycznym i kolorystycznym zlewozmywaki kuchenne z najnowszych linii, ale również nadsyłane przez klientów inspiracje aranżacyjne – pośród których każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.