Home Zdrowie 3 typy nietrzymania moczu i ich objawy

3 typy nietrzymania moczu i ich objawy

Fot.:Fotolia

Nietrzymanie moczu (NTM) może spotkać osoby w różnym wieku, jednak przeważnie dotyczy ludzi starszych lub cierpiących na niektóre schorzenia, np. cukrzycę lub choroby o podłożu neurologicznym. Jakie są typy nietrzymania moczu? Przeczytaj kilka faktów na ten temat i sprawdź, która postać schorzenia dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby.

Co kryje się pod pojęciem „nietrzymanie moczu”?

Mówiąc krótko, nietrzymanie moczu to niezależne od woli oddawanie moczu. Osoba, która boryka się z problemem, nie jest w stanie zapanować nad wyciekiem moczu z pęcherza. Taki „wypadek” może zdarzyć się w sytuacji towarzyskiej, dlatego nietrzymanie moczu jest przypadłością bardzo krępującą. Jakie są 3 główne typy NTM?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To najczęściej występująca postać nietrzymania moczu, która wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. W tej sytuacji mocz wycieka w trakcie aktywności fizycznej oraz podczas kichania, kaszlenia, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

Mówimy o nim wówczas, gdy mięśnie pęcherza moczowego wykazują nadmierną aktywność. U osoby obarczonej tym typem NTM często pojawia się silna, nagląca potrzeba oddania moczu, natomiast po kilku lub kilkunastu sekundach dochodzi do jego wycieku. W jakich sytuacjach może zdarzyć się wypływ moczu? Na przykład przy zmianie pozycji ciała, pod wpływem dźwięku lejącej się wody czy w czasie stosunku płciowego. Problemy doskwierają osobom chorym także w nocy.

Nie zawsze znany jest powód zbyt wczesnego kurczenia się pęcherza. Czasami lekarz rozpoznaje zespół nadreaktywnego pęcherza, czasami zaś podłożem NTM jest zapalenie pęcherza, rozrost prostaty u mężczyzn lub schorzenie neurologiczne.

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza

Zdarza się, że prawidłowy odpływ moczu z pęcherza uniemożliwia jakaś przeszkoda. Pęcherz wówczas rozciąga się, jest przepełniony, a co jakiś czas dochodzi do niezależnego od woli wycieku moczu. Taka sytuacja jest bardzo typowa u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

Czasami możemy też spotkać się z innymi określeniami, takimi jak:

kropelkowe nietrzymanie moczu – występuje wówczas, gdy po oddaniu moczu dochodzi do wycieku zalegających w cewce kropelek,
mieszane nietrzymanie moczu – gdy w grę wchodzi zarówno potrzeba nagląca, jak i wysiłkowe wyciekanie moczu,
inne typy, które jednak występują rzadziej, np. ciągłe nietrzymanie moczu.

Leki, zmiany stylu życia, pieluchy dla dorosłych, czyli co robić w przypadku nietrzymania moczu?

Utrudniona kontrola nad oddawaniem moczu wymaga zgłoszenia się do specjalisty, który musi dociec przyczyny oraz doradzić w kwestii środków zaradczych. Istnieje kilka metod, które ograniczają problem oraz podnoszą codzienny komfort osoby chorej. Czasami konieczne są leki, bardzo ważne okazują się też zmiany nawyków: stosowanie lekkiej diety, która pomaga pozbyć się ewentualnej nadwagi (sprzyja nietrzymaniu moczu), unikanie alkoholu i kofeiny oraz spożywania płynów przed spotkaniami towarzyskimi i dłuższymi wyjściami z domu. Rozwiązaniem na co dzień, które pomaga utrzymać świeżość i higienę są wkładki oraz pieluchy dla dorosłych, np. marki TENA. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań są wygodne, przyjazne dla skóry, skutecznie absorbują płyn i nieprzyjemny zapach. Można stosować je na dzień i na noc co sprawia, że niekontrolowanie wyciekanie moczu nie powoduje dyskomfortu.