Home Zdrowie 10 zasad higienicznych, dzięki którym zachowasz zdrowie intymne

10 zasad higienicznych, dzięki którym zachowasz zdrowie intymne

soap

Higiena intymna to najlepsza profilaktyka. Brak dbałości i błędy popełniane w tym zakresie przyczyniają się do nawracających infekcji układu moczowo-płciowego. To tym bardziej istotne, że styl życia współczesnych kobiet, doceniających seks, uprawiających sport i dużo podróżujących sam w sobie zwiększa ryzyko intymnych zakażeń. Ale by ich uniknąć, wystarczy przestrzegać prostych zasad.

Zasady prawidłowej higieny intymnej

 • Myjąc okolice intymne, najlepiej stosować płyny i żele do higieny intymnej, bo nie podrażniają błony śluzowej i dbają o odpowiednie pH. Uwaga: nie używaj gąbek i myjek, bo na nich w większej liczbie niż na dłoniach osadzają się bakterie.
 • Do higieny intymnej szczególnie polecane są preparaty zawierające kwas mlekowy, który lekko zakwasza okolice intymne i czyni je nieprzyjaznymi dla chorobotwórczych patogenów oraz prebiotyki łagodzące stany zapalne.
 • Wiele żelów i płynów do higieny intymnej zawiera dodatkowe składniki – łagodzący podrażnienia rumianek, przyspieszającą gojenie się mikrourazów korę dębu, wzmacniającą naturalną barierę ochronną błon śluzowych szałwię czy delikatnie nawilżającą prowitaminę B5.
 • Równie ważny jak płyn do higieny, jest sposób mycia okolic intymnych. Najpierw trzeba umyć narządy płciowe, a później okolice odbytu, rozprowadzając płyn ręką w jednym kierunku: zawsze od przodu do tyłu. W ten sposób na obszar wokół cewki moczowej i pochwy nie przeniesiesz bakterii Escherichiacoli, które w naturalny sposób bytują w pobliżu odbytu.
 • Higiena intymna polega na umyciu zewnętrznych narządów płciowych, czyli warg sromowych i przedsionka pochwy. Sama pochwa ma właściwości samooczyszczające i wszelkie próby irygacji – umycia jej w środku (jeśli nie zalecił takich zabiegów lekarz specjalista) – mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przyczyniają się bowiem do zaburzenia naturalnych właściwości obronnych pochwy.
 • Po umyciu, powinnaś dokładnie osuszyć ręcznikiem okolice intymne, bo wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy.
 • Podczas miesiączki pamiętaj o dostosowaniu wymiany podpasek i tamponów do intensywności krwawienia. Zmieniaj je nie rzadziej niż co cztery-sześć godzin (najlepiej zawsze po skorzystaniu z toalety).
  Wkładki higieniczne utrudniają wentylację intymnych okolic, sprzyjają więc rozmnożeniu się bakterii beztlenowych. Gdy nie ma takiej potrzeby – jak na przykład nietrzymanie moczu czy plamienie – lepiej ich nie używaj.
 • Zdrowiu intymnemu nie służy obcisła bielizna, a zwłaszcza stringi. Choć może nie jest to ostatni krzyk mody, ale najlepsze będą niezbyt obcisłe bawełniane majtki oraz luźne spodnie lub spódnica.
 • Jeśli masz nadwagę, chorujesz na cukrzycę lub cierpisz z powodu nietrzymania moczu, powinnaś skrupulatniej i częściej niż przeciętne dwa razy dziennie dbać o higienę intymną. Diabetycy bardziej się pocą, a na dodatek często mają podwyższony poziom cukru, sprzyjający zakażeniom grzybiczym zarówno pochwy, jak i przedsionka pochwy oraz warg sromowych. Infekcjom intymnym sprzyja również przyjmowanie sterydów, pigułek antykoncepcyjnych oraz zmiany hormonalne – zarówno w ciąży, jak i po menopauzie.

Zobacz również: https://lirene.pl/produkty/higiena-intymna/